Afty na jazyku a v krku

Afty jsou drobné, ale velmi bolestivé vřídky vyskytující se v dutině ústní. Mohou se objevit na jazyku, rtech, dásních nebo vnitřní straně tváří, a vznikne-li jich víc najednou, pak je pro postiženého problémem se i najíst. Začnou-li se objevovat afty v krku, je to signál k návštěvě krčního specialisty. Někdy mohou být zejména afty v krku příznakem zánětlivé choroby na jiném místě těla.

Možné příčiny vzniku aftů

Příčina vzniku aftů může být různá, například:

Zejména na jaře a na podzim se afty v ústech množí s velkou rychlostí a intenzitou. U někoho může vznik aftů souviset také s některými potravinami, například s čerstvými vlašskými ořechy. Někdy může afty na jazyku způsobit i drobné kousnutí do jazyka nebo jiné nepatrné poranění. Výjimkou nejsou ani lidé, u nichž jsou afty průvodcem krizových situací – stačí se jen rozčilit, podlehnout stresu či dostat se do citové tísně. Nejčastěji trápí afty mladé lidi od puberty zhruba do pětatřiceti let, pro leckoho se však stanou společníkem na celý život.

Afty v krku

Jestliže se začnou objevovat  afty v krku, je třeba vyhledat lékaře. Ten zjistí příčinu tvorby hnisavých ložisek a rozliší, zda se jedná o afty, příznaky angíny (čepy na madlích) nebo zda se nejedná o projevy jiného zánětlivého procesu v těle. Afty v krku se mohou tvořit například u zánětu tlustého střeva či Crohnově chorobě.

Léčba aftů

  • U některých lidí v této souvislosti odborníci zaznamenali nedostatek železa, vitaminu B12 nebo kyseliny listové. Jako opatření proti aftům je doporučován zvýšený přísun vitaminů skupiny B, které podporují imunitu a také hojení. Podobný účinek má i vitamin C a zinek.
  • Přírodní medicína radí jíst hodně česneku (lze užívat dražé) a pít nálev z měsíčku zahradního nebo svízele. Je dobré provádět i výplachy úst například výluhem ze šalvěje nebo myrhovníku a rozmarýny.
  • Rovněž je účinné postižená místa mazat některými hojivými přípravky. Už tradičně k nim patří například genciánová violeť.
  • Záhadné vřídky často mizí, jakmile postižený změní stravu. Je proto vhodné vzpomenout si, co jsme jedli dva tři dny zpátky, než se vřídky objevily. Zjistíme-li například, že to byla dráždivá kořeněná jídla, v příštích dnech se jim vyhneme. Příčinou může být i jiná strava.
  • Pokud se afty objevují často a dlouho přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Afty: Tělo se brání proti vlastním tkáním

Podle specialistů jsou afty jsou vlastně vřídky velké čtyři pět milimetrů na sliznici úst. Vytvoří se většinou tehdy, když se v těle z nějakého důvodu poruší rovnováha imunitního systému. Ten začne dělat chyby, a tak se i k některým vlastním tkáním najednou chová jako k nepříteli, kterého je potřeba zlikvidovat.

Zanechte odpověď