Afty v ústech: Příčiny, léčba

Afty, okrouhlá drobná žlutavě povlečená ložiska, často uvnitř krvavě zbarvená a bolestivá, jsou způsobeny sníženou odolností těla, které není schopno se ubránit herpetickému viru. Toto onemocnění je nakažlivé a snadno se přenáší pomocí slin. Preventivně dbáme na pečlivou hygienu ústní dutiny a jíme pravidelně citrusové ovoce, zelí a kořenovou zeleninu – vitamin C.

Příčiny: Proč se tvoří afty v ústech?

Afty jsou drobné a většinou velmi bolestivé vřídky v dutině ústní, které se vyskytují nejčastěji na jazyku, vnitřních stranách tváří, na rtech či dásních. Někdy se objevují pouze jednotlivě, jindy jsou v celých skupinkách, a pak opravdu způsobují značné obtíže při jídle. Postiženého trápí obvykle několik dnů a podle některých odborníků jsou nakažlivé.

Častěji se vyskytují u žen a jejich příčiny jsou různé: nedostatečná hygiena dutiny ústní, alergie, nedostatek některých látek ve stravě (zejména vitamínu B12, kyseliny listové, železa), hormonální nerovnováha, drobná poranění uvnitř úst (například kousnutí nebo trhlinka po zubařském zákroku), ale i virová infekce a poruchy imunity.

Pro prevenci i léčbu již vzniklých vřídků lze doporučit užívání B-komplexu a vitamínu C. Zhojení sliznice podporuje vitamín A, jako přírodní antibiotikum působí čerstvý česnek, který můžeme užívat i ve formě tablet. Pokud afty trpíme často a máme problémy s jejich zhojením, je dobré se poradit s lékařem. Nejprve se svěříme se svými obtížemi zubnímu lékaři.

Rady a tipy, jak na afty

  • Léčivý čaj proti aftům. Pampeliška kořen, jitrocel list, kopřiva nať a list maliníku, stejným dílem, povařit jednu minutu a nechat vyluhovat 40 minut, pít 2 x 1 šálek denně, na 1 šálek 1 polévková lžíce této čajové směsi.
  • K vyplachování úst je možné použít i výluh z dalších léčivých bylin, například z heřmánku nebo šalvěje. Tyto rostliny působí protizánětlivě a hojivě. Existují přípravky, které jsou kromě dezinfekce dutiny ústní schopny působit i jako mírné anestetikum, tedy postižená místa dočasně znecitliví.
  • Dále je možno dutinu ústní vyplachovat různými antisepticky působícími roztoky, dodržovat zvýšenou hygienu dutiny ústní.
  • Velmi účinné jsou patřičné homeopatické preparáty.
  • Z jídelníčku se při aftech v ústech musí vyloučit dráždivá strava. Je nutno vynechat pomeranče, rajčata a čokoládu, neboť tyto potraviny afty dráždí.
  • Babičky používaly k výtěru úst při aftech genciánovou violeť.
  • Další lidová babská rada, jak tuto bolest zmírnit a léčbu urychlit: Stačí prý jen kousek acylpyrinu, který přiložíte na aft a prstem nebo jazykem jej držíte tak dlouho, až se slinami rozdrtí. Pak těmito drobky aft třít a nakonec vypláchnout ústa vodou. Touto procedurou se údajně aft „umrtví“ a rychleji se hojí. Pokud se začne znovu „probouzet“, je nutné acylpyrinovou léčbu opakovat. Celé vyhojení netrvá prý déle než dva dny.

Lasery zlikvidují většinu potíží


Laserové terapeutické zářiče
dosahují při léčbě aftů v ústech pozoruhodné účinnosti až 70 procent. Laser zkracuje hojení, povzbuzuje prokrvení a urychluje protizánětlivé procesy. Má také analgetické, tedy bolest tišící, účinky. Afty zmizí po jejich aplikaci někdy úplně. U většiny pacientů se podstatně prodlužují období, kdy mají klid. Zmenšuje se také velikost a četnost oparů nebo aft.

Zanechte odpověď