Bazální teplota po oplodnění

Nejprve vymezení pojmu bazální teplota: bazální znamená základní teplota těla. Když je žena zdravá, mění se jí bazální teplota v průběhu menstruačního cyklu. V době před ovulací je bazální teplota nižší. Druhý den po ovulaci, kdy je vajíčko uvolněno z vaječníku, bazální teplota vzroste. Když se blíží doba menstruace, bazální teplota znovu klesá. Žena se může naučit rozpoznat známky plodnosti. Může sledovat a zaznamenávat příznaky, které probíhají v menstruačním cyklu, a zároveň určit plodné a neplodné období v cyklu. Tím pádem může vymezit obdobív, ve kterém lze s největší pravděpodobností dojít k početí dítěte.

Bazální teplota ukáže dobu ovulace

Ženy, které se léčí nebo léčily na neplodnost, velmi dobře vědí o důležitosti i obtížnosti zjištění přesného data ovulace. Ta trvá pět až šest dnů v měsíci a jedině při ní je možné otěhotnět. Dobu ovulace napomáhá určit teploměrem měřená bazální teplota, která se v té době lehce zvýší.

Bazální teplota je ovšem ovlivňována mnoha faktory – nemocí počínaje a požitím alkoholu, či léků konče. Doporučuje se, aby bazální teplota byla měřena bezprostředně po probuzení po dobu tří až čtyř následujících menstruačních cyklů v ústech, v pochvě nebo v konečníku (vždy na stejném místě). Dvanáct až 24 hodiny před ovulací je někdy možné zaznamenat, že bazální teplota poklesla. Pak následuje její zvýšení o 0,2-0,4 stupně způsobené termogenním efektem progesteronu. Bazální teplota je vyšší prakticky po celou druhou polovinu menstruačního cyklu. Šest žen z třiceti bezpečně ovulujících vsak může tento typický bifazický (dvojfázový) průběh bazální teploty postrádat.

Bazální teplota upozorní na těhotenství

Pro výpočet plodných dnů je nejbezpečnější takzvané pravidlo „tři po šesti“. Jestliže žena naměří ve třech po sobě následujících dnech teplotu o 0,2-0,4 stupně vyšší než v šesti po sobě následujících dnech předcházejících, znamená to pro ni neplodné období až do nástupu další menstruace. Dny menstruačního cyklu, kdy k početí může dojít, se označují jako plodné, ostatní jsou neplodné.

Existuje více metod, které se snažily a snaží co nejpřesněji vymezit dny, ve kterých může k početí dojít a které označujeme jako plodné dny. Hlavní ukazatele, které je možné sledovat, jsou: změny bazální tělesné teploty, změny kvantity a kvality hlenu produkovaného děložním hrdlem, změny na čípku samotném a řada dalších vedlejších ukazatelů, jako napětí v prsou, bolesti v podbřišku a změny nálady.

Víte, že…

… když žena otěhotní, bazální teplota v době před očekávanou menstruací zůstává zvýšená? Jestliže teplota neklesá 18 dní po sobě jdoucích nebo je dokonce ještě vyšší, je velmi pravděpodobné, že je těhotná.

… teprve je-li bazální teplota pravidelně denně měřena alespoň jeden rok, může žena dobře poznat pravidelnost svého menstruačního cyklu?

Zanechte odpověď