Bílkovina v moči příčiny

Bílkovina v moči je znamením, že v organismu není vše v pořádku. Sama o sobě nebolí ani se nijak neprojevuje. Bývá proto objevena buď při vyšetření k docela jiným účelům nebo její přítomnost potvrdí diagnozu nemoci, která u nemocného člověka měla i jiné příznaky. Bílkovinou v moči se projevuje mnoho nemocí.

Ledviny, močové cesty, preeklampsie

  • Nejběžnější příčinou bílkoviny v moči je zánět močových cest, který se projevuje řezavou bolestí při močení nebo přítomností krve v moči. Další nemocí, která má jako příznak bílkovinu v moči, je zánět ledvin.
  • Bílkovinou v moči se může projevit i velká zátěž organismu – stres.
  • Další příčinou nálezu jsou akutní infekce.
  • Ač se to na první pohled nezdá, i lidé s vysokým krevním tlakem mohou mít v moči bílkovinu. A to většinou v případech, kdy vysoký tlak poškodil jejich ledviny. Tvoření bílkoviny by měly zamezit léky snižující krevní tlak. Žena, která má vysoký krevní tlak a chce otěhotnět, by měla mít nejprve stanovenu příčinu onemocnění. Většinou musí také užívat léky a pravidelně navštěvovat internistu. Těhotenství někdy samo o sobě hypertenzi vyvolá. Nejčastěji se objeví příznaky ve třetí třetině těhotenství. Krevní tlak vyšší než 140/90 nebo vzestup horního tlaku o 30 mm Hg či spodního o 15 mm Hg se projeví následujícími příznaky: bolestí hlavy, případně otoky, křeče a nález bílkoviny v moči.
  • Postupné snižování funkce ledvin a jejich propouštění bílkoviny do moči je rovněž častým jevem u nemocných s diabetem.
  • Příčinou bílkoviny v moči může být jakýkoliv nádor v močových cestách. Při nádorových procesech se ovšem v moči objevuje obvykle i krev.
  • U těhotných žen může být bílkovina v moči známkou preeklampsie (lidově božec). Neléčena může preeklampsie ohrozit ženu i plod na životě. Jde o vážné onemocnění poslední fáze těhotenství, projevuje se křečemi a bezvědomím. Předcházejí otoky končetin, vysoký krevní tlak a bílkovina v moči. Původ nemoci je neznámý. Tento stav, kdy krevní cévy v děloze postihují křečové záchvaty, ohrožuje dítě nedostatkem kyslíku a v nebezpečí je i matka, protože by jí hrozilo selhání ledvin.

Bílkovinou v moči se ovšem mohou projevovat i mnohé jiné nemoci.

Je třeba vyléčit nemoc

Jestliže stoupá bílkovina v moči, klesá její množství v krvi. To se projevuje otoky nohou nebo jiných částí těla (kolem očí, ruce). Dalším projevem je zvýšená únavnost. Člověk s bílkovinou v moči také snáze, respektive hned, podléhá kdejaké infekci.

V případě bílkoviny v moči je třeba zahájit léčbu nemoci, která stav způsobila.

Bílkovina v moči

Za normálních okolností propustí ledviny pouze nepatrné množství bílkoviny (nejvýše 100 mg za 24 hodin). Menší část této bílkoviny pochází z krevní plazmy, větší z vývodních močových cest. Je-li vylučované množství za den vyšší než 100 mg, hovoříme o proteinurii. Nejčastější bývá při poruchách ledvin, ale může se vyskytnout i po velké tělesné námaze a u některých lidí i ve vzpřímené poloze.

Zanechte odpověď