Bolest zad z prochladnutí

Bolest zad bývá většině populace dobře známá. Někdy se vám může zdát, že se u vás objeví z ničeho nic. Nikde jste nevykonávali nic fyzicky náročného, nenosili jste těžší věci… Za bolestí však může stát i prochladnutí, kterému jste možná nevěnovali patřičnou pozornost. Vždy je totiž podstatné přiměřeně se obléci. Pokud oblečení podceníte, snadno to odnesete právě akutní bolestí zad. Pokud na sebe naopak navrstvíme oblečení příliš, můžete se zpotit a následně „ofouknout“.

Vhodnými předpoklady pro bolest zad jsou především chladné, větrné dny. Bolesti více nahrává vlhko. Pozor si dávejte zejména ve chvílích, kdy rychle měníte teplotu okolí, např. při přechodu ze zimy do vyhřátého bytu nebo naopak v létě, když vejdete do klimatizované místnosti. Na takovou rychlou teplotní změnu svaly mohou reagovat rychlým stažením. Následný nevhodný pohyb pak může mít neblahé následky.

Nejen bolest

Následkem nevhodného tepelného komfortu těla může být prochladnutí svalů a kloubů, což poznáte bolestí i sníženou pohyblivostí. Bolest může vystřelovat do okolních míst. Stává se, že člověk nemůže pohnout krkem nebo zády určitým směrem, není možné se předklonit nebo uklonit na stranu. Vše je způsobeno podrážděním nervů v dané oblasti, které přináší informaci o bolesti.

Nutný odpočinek

I když je to přesně to doporučení, které většina populace slyší velice nerada, rozhodující při léčbě je klid. Dopřejte si pár dní odpočinek, snažte se vyhnout namáhavé fyzické činnosti, ale i psychicky náročným situacím. I ty by mohly negativně poznamenat váš zdravotní stav. Dopřejte si dostatek tekutin. Pokud je to nezbytné, můžete využít pomoc analgetik. Berte však v úvahu, že daný problém neřeší, jen na určitou dobu utlumí vnímání bolesti.

Ulevit od bolesti vám může i přikládání teplých obkladů. Dejte však přednost „suchému teplu“. Stačí nahřát ručník nebo využít elektrickou dečku, kterou na dané místo přiložíte.

Stav se nelepší

Pokud ani po několika dnech nedochází k odeznívání bolesti nebo se přidávají další známky nemoci (zvýšená teplota, nechutenství), raději se nechejte vyšetřit praktickým lékařem. Bolest zad totiž nemusí nutně odrážet pouze prochladnutí, ale i jiné vážnější stavy. Třeba onemocnění ledvin se mohou projevit bolestí beder, avšak je zde zapotřebí odborníkem vedená léčba.

Raději praktické oblečení

Nejlepší prevencí je správná volba oblečení vzhledem k aktuálnímu počasí. Pokud se pohybujete venku, vhodně vrstvěte jednotlivé prvky oděvu. Raději volte oblečení praktické, které vám sahá přes celá záda. Starší generace jistě nedá dopustit na košilky, ale ty si můžete dopřát i dnes ve slušivém provedení.

Zanechte odpověď