Bradavice na chodidlech a jak je odstranit

Bradavice na chodidlech jsou tuhé, většinou malé, i do hloubky pronikající nezhoubné kožní výrůstky, které jsou způsobovány viry. Některý jedinec je na tento virus bradavic velice citlivý a může jich mít velké množství po celém těle. Bradavic ale existuje několik druhů, proto by je měl nejprve posoudit dermatolog, aby tak vyloučil bradavici napodobující rakovinné bujení kůže. Způsobů léčby bradavic je mnoho.

Bradavice jsou nakažlivé

Bradavice z estetického hlediska sice nevypadají moc hezky, ale jsou zcela neškodné. Výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji, než zdravá tkáň kolem ní, a ztvrdla v důsledku virové infekce. Objevují se různě po celém těle. Virus zvaný papilama se přenáší přímým dotykem nebo malou oděrkou na kůži, případně pohlavním stykem. Nákaza vzniká dotekem přímo s nemocnou osobou nebo s předmětem, kterého se nakažená osoba dotkla.

Bradavice na chodidlech bolí

Bradavice u dětí velice dobře rozpoznatelná už v začátcích. Nejčastěji na dlaních a prstech nebo chodidlech se objeví pupínek, který se rychle zvětšuje a jeho povrch se zvrásňuje. Čím dříve v takovýchto případech vyhledáme lékaře, tím snadněji se bradavice odstraní. V žádném případě však není vhodné její neodborné odstranění.

Způsoby odstranění bradavic

Bradavice na chodidle (i jinde), které většinou způsobují viry, nám obvykle signalizují, že máme sníženou nebo narušenou imunitní reakci. Asi 50 % bradavic zmizí za šest až dvanáct měsíců úplně samo. Ty úpornější odstraňují lékaři tím, že je natírají různými roztoky nebo na ně přilepí speciální náplast. Postiženou tkáň tím naruší tak, že odumře. Mohou ji také destruovat elektrokauterizací, tedy spirálkou rozžhavenou elektrickým proudem. Nebo ji ničí zmražením. Někdy chirurgové odstraní bradavice chirurgickým laserem. Často se však stává, že pacientovi zůstanou po takto odstraněných bradavicích malé jizvy na kůži. Nepříjemným zákrokem je kyretáž, tedy seškrabávání odumřelých bradavic i s okolní tkání. Lékaři ho dělají proto, že se snaží odstranit ipříčinu bradavic: viry.

Již mnoho let provádí metoda odstraňování bradavic pomocí tekutého dusíku. Zde je nejdůležitější zasáhnout tak zvanou mateřskou (neboli původní) bradavici. Když zmizí tato primární bradavice, pak ve většině případů zmizejí i všechny ostatní. Přečtěte si také článek bradavice a jak je odstranit.

Víte, že…

… soudobá alternativní medicína používá na léčbu bradavic celou řadu léčebných metod? Je to například akupunktura, aromaterapie a především homeopatie. Homeopatie dokáže dokonce dosti rychle vyléčit i bradavice nacházející se pod nehtovou ploténkou.

… naše babičky potíraly bradavice žlutou čerstvou šťávou byliny vlaštovičníku většího? Po tomto zákroku bradavice také úspěšně všechny zmizely.

1 komentář

  1. Zdravím, léta jsem se trápil bradavicemi na chodidle (vypadaly jako hodně ošklivý perforovaný hrubý mozol). Doktorka to natírala různými vodičkami, chodil jsem na ozařování, nakonec mi to zmrazili dusíkem a vydloubávali ven(hodně drsný zážitek!), nic nepomohlo. I po tom vydloubnutí jsem to měl do pár měsíců zpět a postupně mi vyrostla jedna velikosti 20koruny. Až mi poradila babička vlaštovičník. Do 14dnů vypadaly menší bradavičky na obvodu (zůstaly po nich dírky, které pak zarostly) a do dalších 14 dnů jsem měl pokoj i od té velké obludy. Od té doby nedám dopustit na vlaštovičník (i když na všechno neúčinkuje- třeba na bradavičky na krku). Po 20 letech zjistil můj syn stejnou bradavici na svém chodidle, hned jsem mu doporučil vlaštovičník a do 14 dnů měl pokoj a už pár let je klid.

Zanechte odpověď