Bušení srdce v těhotenství

Pokud jste těhotná, a zejména pokud čekáte první miminko, všímáte si všeho neobvyklého a znepokojujete se nad tím, zda se miminku dobře daří. Jedním z problémů v těhotenství, které se mohou vyskytnout, je bušení srdce. Co může být jeho příčinou a kdy navštívit lékaře?

Porucha štítné žlázy

V těhotenství je hladina hormonů rozkolísaná a někdy se stane, že na tuto nerovnováhu reaguje štítná žláza zvýšením produkce některých hormonů. Mluvíme poté o mateřském hypertyreoidismu, která vede ke zrychlení metabolismu s doprovodnými projevy v podobě mdlob nebo návalů. Těhotná žena cítí celkovou slabost a nedostatek kyslíku.

Tento stav je nebezpečný i pro miminko, a proto byste měla co nejdříve vyhledat lékaře, který vás odešle na specializované endokrinologické vyšetření.

Jak poznat, že máte poruchu štítné žlázy?

Obecné projevy jsou shodné i s jinými onemocněními, u štítné žlázy však platí, že nastávající maminka v noci špatně spí a hodně se budí. Také třes rukou může být jednoduchým indikátorem toho, že se jedná o hypertyreoidismus.

Srdeční vada

Za bušením srdce v těhotenství ale může stát také srdeční vada, která se vyhodnocuje podle typických příznaků, jako je dušnost, bušení srdce, tachykardie, otoky nebo kašel.

Existují různé stupně srdeční vady, přičemž jen ty nejtěžší představují riziko i pro miminko. V krajních případech je indikován předčasný porod, protože se jedná o jediný způsob, jak matku i miminko zachránit.

Kdy navštívit lékaře?

Zásadní otázkou, kterou byste si měla položit, je kdy navštívit lékaře. Obecně platí, že byste měla každou změnu vašeho zdravotního stavu konzultovat s lékařem, jen on je kompetentní k tomu posoudit, jak závažná může porucha být.

Bušení srdce může být samozřejmě způsobeno i jinými faktory, k nimž řadíme stres nebo nervozitu. Pokud pociťujete bušení srdce bez zjevných pocitů píchavé bolesti, zkuste nejprve eliminovat stres – třeba poznáte, že vaše obtíže vymizí.

Ať už přijdete k lékaři s bušením srdce ve kterémkoli trimestru, vždy budete odeslána na specializovaná vyšetření, která podezření potvrdí, nebo vyvrátí. Poruchy štítné žlázy je možné léčit medikamentózně a srdeční vadu je třeba bedlivě sledovat.

Nejdůležitější je zdraví matky i dítěte, a proto se někdy může lékař uchýlit k vyvolání předčasného porodu, ve snaze zabránit komplikacím s mnohem horšími důsledky. Vždy platí, že včasná diagnóza může zachránit život vám i vašemu dítěti.

Zanechte odpověď