Ceny na Filipínách

Říci o této ostrovní zemičce, že jetu draho neb naopak levno, tak úplně dobře nelze. Záleží totiž na tom, na jakou položku rozpočtu se budeme dívat. Zatímco jídlo je tu při šikovné nakupovací strategii doslova za pár pesos, co do ubytování vás ceny na Filipínách mohou nepříjemně překvapit.

Oficiální měnou na Filipínách je filipínské peso (PHP), které se dále dělí na 100 centavos. České banky tuto měnu nenabízejí, počítejte tedy, že pesa bude nutné směnit přímo na místě, a to z amerických dolarů. Pro účely tohoto článku budeme počítat kurzem 100 PHP = 41 Kč.

Ceny na Filipínách

Pohroma první – přesun z místa na místo

Při cestě do jakékoliv cizí země platí zlaté pravidlo: vždy se seznamte s cenami běžnými pro místní. Na Filipínách je to ale těžké – sotva vystoupíte z autobusu jedoucího z letiště, už se na vás sesypou usměvaví řidiči taxíků a tricyklů, kteří vás rádi odvezou, kamkoliv si jen budete přát. Inu, odvezou – ale za desetinásobnou cenu, než je běžné.

Nikdy proto nepřistupujte na nabídku přím na místě. Raději dojděte k hlavní cestě, a tam už si na nějakého řidiče mávněte. A jaká je obvyklá cena? Okolo 13 Kč za 1 km. Nebojte se ptát předem a případně smlouvat.

Ceny na Filipínách – potraviny

Na Filipínách si pamatujte, že vše, co je čerstvé, se dá nejlépe pořídit na tržišti – od zeleniny, přes ryby až po zákusky. I bez smlouvání se dostanete přibližně na 50% cen, které byste našli v supermarketu. Naopak instantní potraviny a voda je levnější právě v něm. Je tedy dobré si nákupy rozdělit a nesnažit se nakoupit vše na jednom místě. A jak se pohybují orientační ceny?

Ceny potravin na Filipínách

Potravina Cena
Ananas 1 ks 28,00 Kč
Balená voda 1 litr 12,00 Kč
Brambory 1 kg 5,00 Kč
Batáty 1 kg 10,00 Kč
Jablka 1 kg 46,00 Kč
Kuřecí prsa 1 kg 82,00 Kč
Láhev kvalitního vína 33,00 Kč
Meloun 1 ks 26,00 Kč
Mléko 1 l 28,00 Kč

 

Ceny v restauracích

Položka Cena
Cappuccino 42,00 Kč
Hlavní jídlo v kantýně od 20,00 Kč
Hlavní jídlo v levné restauraci od 44,00 Kč
Hlavní jídlo v lepší restauraci od 80,00 Kč

Náš tip: v kantýnách bývá k dostání i obyčejná voda k pití zdarma. Málokde však bývají u jídel přímo uvedeny ceny jako v lepších restauracích. Poku máte rozpočet hodně napnutý, ptejte se.

Ostatní

Položka Cena
Benzín 1 litr 26,00 Kč
Cigarety krabička 36,00 Kč

Filipíny a ubytování

Ubytování u místních je obvykle velmi příjemnou záležitostí. Pokud budete mít štěstí, nezaplatíte za něj vůbec nic. Ale ne vždy je taková možnost k dostání, zvláště cestujete-li v sezóně. V takovém případě se musíte spokojit s menšími hotely, ke se cena za přespání pohybuje mezi 600-900 Kč za osobu na jednu noc. Opět můžete smlouvat nebo si alespoň jako budíček vyjednat chutnou snídani. Místní jsou na to zvyklí a dokonce to očekávají, tak se rozhodně nebojte!

Zanechte odpověď