Ceny v Gruzii

O Gruzii se traduje, že jde o jednu z nejlevnějších zemí v Evropě, určenou pro všechny turisty, kteří se obejdou bez pětihvězdičkového komfortu a vymožeností moderní civilizace. Podívejte se, co je na tom pravdy, a jestli ceny v Gruzii skutečně odpovídají vašim představám.

Na úvod si Gruzii krátce představíme. Jde o malý stát, ležící na rozhraní Evropy a Asie u východního okraje Černého moře. Součástí Gruzie jsou i tři autonomní území, fakticky ovládané spíše Ruskem. Hlavním městem je Tbilisi.

Platidlem v Gruzii je gruzínský lari (mezinárodní zkratka GEL), která se dále dělí na tetri. Pro účely tohoto článku budeme počítat se zaokrouhleným aktuálním kurzem1 lari = 10 Kč.

Ještě, než se vydáte do Gruzie

Pokud si nevyměníte lari v ČR, můžete vsadit i na směnárny přímo v Gruzii. Rádi v nich přijímají hlavně ruské rubly, euro a americké dolary.

Měli byste vědět: mnoho Gruzínců má ve zvyku označovat svou měnu výrazy typickými pro předchozí ruské platidlo. Zcela běžně se tedy setkáte s výrazy ruble a kopějky. Myšleny jsou však lari.

K cestě do Gruzie vám postačí pas, vízum není třeba. Je dobré si zapamatovat i adresu českého velvyslanectví. To najdete v Tbilisi (Chavchvadze 36).

Ceny v Gruzii

Ceny v Gruzii

Když se vydáte na výlet do Gruzie, utratíte za všechno rozhodně méně než u nás. Velmi výrazné rozdíly jsou zejména v ubytování. Ceny některých potravin se naopak těm našim celkem podobné, někdy i vyšší – například mléko. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku cen potravin v Gruzii, a to nejenom v supermarketech, ale také v restauracích.

Ceny potravin v Gruzii

Potravina Cena v Kč
Mléko 1 litr 35,00 Kč
Malý bílý chléb 5,00 Kč
Limonáda 0,5 litru 5-10 Kč
Coca-Cola, Mirinda – 2 litry 21,00 Kč
Sýr tvrdý 400 gramů 60,00 Kč
Párky 400 gramů 28,00 Kč
Rajčata 1 kg 6,00 Kč (v sezóně)
Jogurt 16,00 Kč

Ceny v Gruzii – jídlo v restauraci

Jídlo Cena v Kč
Polévka 20,00 Kč
Salát obědový 50,00 Kč
Chačapuri u stánku 20,00 Kč
Pečený pstruh 80,00 Kč
Těstoviny, bulgur (porce pro dva) 100,00 Kč
Káva latté 25,00 Kč
Polední měnu v restauraci 80,00 – 130,00 Kč
Čakaluti ostrá polévka s masem 80,00 Kč
Žebírka na grilu 90,00 Kč
Velké hranolky 30,00 Kč
Konvička čaje 30,00 Kč

V místech, která často navštěvují Rusové v rámci rekreace bývají ceny o něco vyšší. Typické je to například pro Kazbegi.

V restauraci už není třeba dávat dýško. Ke každému jídlo je totiž automaticky připočítáván zhruba 20% poplatek za obsluhu, couvert a mytí nádobí. Nesmlouvejte, opravdu je povinný.

Ceny v Gruzii – ubytování

Zbývá zmínit ještě ceny v hotelech a penzionech. Nejlevnější bývají hotely v kategorii guesthouse. Vyspíte se zde za 150 Kč na noc. Nepočítejte ale se snídání, a zarazit vás může i všudypřítomná špína nebo absence teplé vody.

O něco větší komfort nabízejí malé penzionky. Tady za 250 Kč na noc dostanete čisté a příjemné prostředí včetně vynikající snídaně, která vám s přehledem vystačí na celé dopoledne.

Nejvyšší kategorií v Gruzii jsou hotely, ty pětihvězdičkové ale opravdu nečekejte. Ceny se pohybují okolo 400-700 Kč za noc.

Zanechte odpověď