České buchty, aby byly měkké

Na otázku po příčině tvrdých buchet lze aplikovat parafrázovaný “ajťácký” vtípek: “Jsou-li buchty tvrdé, velice pravděpodobně se příčina nachází někde mezi surovinami a konečným produktem”. Z jiných důvodů přichází v úvahu jen špatný recept nebo špatné suroviny. Jaké jsou kritické body, které způsobí, že jsou buchty sotva po vychladnutí tvrdé kámen? A jak se to dělá, aby byly české buchty měkké?

České buchty: Proč nejsou měkké?

Naše babičky sice neznaly vtípky z počítačového prostředí, ale tvrdé buchty by vysvětlily podobným způsobem: hospodyně někde udělala chybu. Protože když se dodrží recept, předepsané suroviny a neošidí se nutná prýce, musí se výsledek dostavit. A když se nedostaví? Je víc možností, kde chybovat.

 1. Špatný recept
  Recepty na pravé české buchty je nejlepší získat přímo od hospodyňky, jejíž produkty známe. Velmi málo důvěryhodné jsou internetové předpisy, které víc než zkušenostmi oplývají “výkřiky”, jak snadné a rychlé je vyrobit “nadýchané buchtičky lehounké jako pápěří”. No, to je podezřelé. Udělat buchty je otázka několika hodin, dá to práci a buchty moc nadýchané nebývají.
 2. Nedodržení receptu
  Tak to je zvláštní fenomen hospodyněk, kterým už trochu “oschla křídla”. Mají někdy tendenci zaměňovat suroviny v receptu předepsané, měnit jejich množství, “vylepšovat” vlastními nápady. Je zajímavé, že například u vánočního cukroví si nikdo experimenty nedovolí, protože každý ví, že to nedopadne dobře. U obyčejných buchet to ale platí právě tak. Když nedodržíme recept, vyrobíme zkrátka něco jiného.
 3. Málo vypracované těsto
  Před vynálezem hnětačů mísily hospodyně těsto na buchty ručně alespoň půl hodiny, dokud nebylo hladké, lesklé a s lupnutím se neoddělovalo od mísy. My máme elektrické pomocníky, ale přesto je někdy necháme jejic práci dokonale udělat. Těsto musí být dobře vypracované a musí splňovat ty požadavky, jaké se uváděly v dobách, když se těsto mísilo vařečkou ručně.
 4. Málo tučné těsto
  Obvykle je příčinou špatný recept (autor se snažil o “dietní” inovaci), zásah samotné kuchařky z téhož důvodu, a nebo málo tučný margarín obsahující hodně vody.
 5. Bílek v těstě
  Jestliže místo předepsaných dvou žloutků dá hospodyňka celé vejce nebo dvě, várobek bude rychjeji tvrdnout.
 6. Nepřeklápění buchet
  Jedině pohodlnost může být příčinou, proč se v posledních letech upustilo od překlápění čerstvě upečených buchet na jiný plech nebo k tomu určené prkénko, jako se to dělalo odjakživa. Překlopením za horka buchta nejen získá ten tradiční tvar svrchu ploché cihličky, ale také se provlhčí původně vrchní strana, která se pečením vyboulila a zůstala suchá, rychle tvrdnoucí. Když celý pekáč překlopíme do jeho druhého dílu, plech na jiná plech nebo na prkénko, budou buchty vzhlednější, líp na nich bude držet cukr a rovnoměrně provlhnou z obou stran, takže zůstanou déle měkké.
 7. Voda místo mléka.
 8. Špatné skladování
  Buchty rychle tvrdnou, když je necháme na míse nebo platu nepřikryté.
 9. Pomalé pečení, nízká teplota
  Buchty se vkládají do trouby rozpálené na nejvyšší stupeň, a pečou se při teplotě 200 stupňů Celsia. Pomalým pečením, nízkou teplotou a nebo vložením do studené trouby tvrdnou.
 10. Nekvalitní kvasnice
  Jestliže kvasnice nevzejdou a nevytvoří živý kvásek už v během zadělávání těsta, budou kynout špatně nebo vůbec a buchty budou tvrdé.

Mohlo by vás zajímat

Chcete vědět víc o českých buchtách? Podrobnější informace a zkušenosti jsou popsány v samostatném článku České buchty jako od babičky ZDE

Zanechte odpověď