Čím krmit králíky

Pořídili jste si domů chlupatého mazlíčka nebo vám jeden či dva pobíhají v králíkárně a vy si nejste, jistí, za co by se vám jejich zažívání nejvíce odvděčilo? Poradíme vám čím krmit králíky, aby za žádných okolností nestrádali a vydrželi s vámi co nejdéle, ať už jako mazlíčci nebo jako budoucí hlavní chod nedělního oběda.

Pro začátek si pamatujte, že králíci patří mezi 100 % býložravce. Zatímco myši si čas od času smlsnou třeba na nějaké té čokoládě, špeku nebo i pověstném sýru, aniž by jim to ublížilo, králíka podobnými laskominami neohromíte – je na tom stejně jako třeba morče. Abychom své králíky drželi vždy v maximální kondici, neměli bychom ji tedy nabízet nic, k čemu by se nedostali přirozenou cestou.

Čím krmit králíky

Čím krmit králíky – základem je dobré seno

Ušáci chovaní v zajetí by měli mít za každých okolností dostatek sena, a to i v létě, kdy je okolo hojné množství jiné potravy. Pomáhá jim totiž udržovat trávení neustále v chodu, a tím i zdravé. Ideální je seno z přírodních luk, které kromě trávy obsahuje i květiny, kvetoucí rostliny, byliny a nejedovaté plevele.

Ať už pořizujete to z domácí zásoby nebo kupujete veškerou potravu v pytlích z obchodu, hlídejte si, aby seno nikdy nebylo zaprášené, zapařené nebo dokonce plesnivé. Malý kousek plísně třeba v rohu pytle vadí, její spóry už totiž dávno prostoupily všechnu dostupnou potravu. O tom, jak je takové seno karcinogenní, se asi nemusíme blíže rozepisovat. Nebezpečná je také kontaminace zplodinami aut nebo výkaly či močí psů. Seno vždy sečte jen na ověřených lokalitách. A v žádném případě se nesnažte sušit trávu prošlou sekačkou na trávu! Obsahuje totiž zbytky maziv, které mohou králík rychle otrávit.

Jak na zelené krmení králíků

Čerstvé zelené krmivo je v jídelníčku každého ušáka víc než vítané. Bohužel nevydrží dlouho, takže je třeba hledat stále nové a nové zdroje. Doporučené jsou zejména:

  • jeteliny – zahrnující jetele luční i plazivý, a také vojtěšku setou
  • přirozené porosty luk a pastvin – v čele se zelenými sladkými trávami
  • směsi vhodných luštěnin a obilovin – vikev, ječmen, oves a bob
  • okopaniny – krmná řepa, cukrová řepa, brambory, topinambury, mrkev a kedlubna

Čas od času jsou povoleny i další zelené složky, jako například listy brukvovité zeleniny, čerstvé hrachové lusky, a pak také větve ovocných stromů, jež jsou důležité pro přirozené obrušování hlodáků. Ovocné stromy nesmí být ošetřeny žádný postřikem. Kromě nich lze sáhnout také pro javor, břízu, lípu nebo třeba topol. Zbavovat je listí není třeba, králíci si na něm rovněž s chutí pochutnají.

A aby byl náš výčet kompletní, nesmíme zapomenout ani na oblíbené plevele. Můžete tak zabít dvě mouchy jednou ranou – zahrádku zbavíte rostlinných škůdců a své mazlíčky potěšíte. A čím? Zejména pýrem polním a plazivým, jitrocelem, lopuchem, listy akátu nebo přesličkou polní.

Zanechte odpověď