Čím mazat jizvy po operaci?

Jizvy se nám mohou na těle objevit po mnoha různých událostech, může to být po poranění, operaci nebo třeba popálení. V dětství se nám ty menší zhojí obvykle bez větších obtíží, pokud nám nějaká ta jizva přibude v dospělosti, už dbáme na to, aby byl její vzhled co nejméně nápadný. Jak můžeme pomoci dobrému hojení?

Postupný vývoj vzhledu jizvy

Hojení jizev je během na delší trať. Rozhodně neočekávejte, že během pár dní vám zmizí tak, že nebude vůbec poznat, že jste na tomto místě těla nějakou jizvu měli. Trvá půl roku a déle, než je poškozená tkáň zahojena a definitivní vzhled jizvy je zřejmý po roce a více.

Je běžné, že jizva je zprvu vystouplá a zarudlá. Postupem času pomalu bledne, její povrch se vyrovnává s okolní tkání. Obtížné je, pokud k blednutí jizvy a vyrovnání povrchu nedojde. Může se tak stát, že jizva vyčnívá jako tmavý tuhý útvar nad okolní tkáň.

Čerstvá jizva

V době, kdy je jizva čerstvá, je třeba brát na ni vyšší ohledy. Místo nevystavujte slunci a obecně se snažte, aby zde nedocházelo k prudkému střídání teplot. Důležité je zajistit čistotu rány a předejít vzniku infekce. Některé jizvy mohou být po určitý čas překryté, je zapotřebí nechat jejich hojení zkontrolovat lékařem. Ten vám samozřejmě dá optimální doporučení, jak se o jizvu starat. Během prvních dní je možné v místě jizvy pociťovat svědění. Vyšetření je však potřeba v případě, že z rány vytéká krev nebo hnis.

Tlaková masáž

Promazávání jizvy přichází na řadu v momentě, kdy vám lékař vyndal stehy, ránu není třeba zakrývat a je uzavřená. Pro dobré hojení je doporučována zejména tlaková masáž. Na jizvu přitisknete prst a zmáčknete dané místo. Vydržíte takto asi 15 vteřin. Poté prst posunete o kousek vedle a postup zopakujete.

Masti, ale klidně i sádlo

V lékárně můžete vybírat ze širokého sortimentu výrobků, které sou k hojení jizev určené. Z domácích zásob lze doporučit nesolené vepřové sádlo, které se velmi hodí k promazávání jizvy, nebo kokosový olej. Z bylinek využijete měsíček, heřmánek nebo třezalku. V lékárně je běžně k dostání Hemagel nebo třeba Contractubex.

Pokud máte již jizvu dlouho, její vzhled se nemění a vy s ním nejste spokojeni, můžete se obrátit o radu na lékaře. Je možné jizvy zarovnat (např. laserem) a využívají se i další léčebné postupy, díky kterým může být jizva méně viditelná.

Zanechte odpověď