Co je formální oblečení

Formální oblečení se využívá pro celou škálu příležitostí. Nosí se do divadla, na večírky, na pracovní pohovory a někdo si ho obléká i do práce. Anglicky se označuje také jako dress code. Jedná se o soubor pravidel v oblékání, kterými byste se měli při výběru formálního oblečení řídit.

Splníte očekávání společnosti a nedostanete se do trapné situace s nevhodně zvoleným oblečením. U některých příležitostí je formální oblečení zvykem. Jestliže zvykem není a vy na danou společenskou událost obdržíte pozvánku, bylo by na ní být uvedeno, jak se správně obléknout (zda formálně či neformálně).

Formální oblečení pro ženy

formální oblečeníFormální oblečení pro ženy je velice variabilní a liší se příležitost od příležitosti. Můžete vybírat mezi šaty i kalhotami v kombinaci s košilí nebo s pěknou halenkou. Oblíbenou volbou jsou malé černé šaty koktejlového střihu. Tyto šaty mají kratší délku. Jejich použití je velmi univerzální. Hodí se do divadla, na ples nebo třeba na večírek.

Oblečení na ples, do divadla i na pracovní pohovor

Pokud se máte obléknout ale formálně do práce nebo na pracovní pohovor, po těchto šatech raději nesahejte a dejte přednost upravenému kalhotovému kostýmu nebo kostýmu saka a sukně, kterou nezapomeňte doplnit ještě silonovými punčochami. Sama byste měla posoudit vhodnost daného formálního oblečení pro danou příležitost.

Na internetu naleznete v této oblasti mnoho užitečných rad a tipů, které vám pomohou vybrat ideální oblečení dle příležitosti i postavy. Formální dámské oblečení většinou není příliš barevné. Klasikou je bílá a černá barva. Oblíbená je též tmavě modrá nebo šedá. Své oblečení pak snadno rozzáříte vhodnými doplňky.

Formální pánské oblečení

Co se týká formálního oblečení pro vašeho partnera, tak muži mají výběr mnohem jednodušší. Za formální pánské oblečení se totiž považuje oblek, který se nosí v kombinaci s košilí a kravatou, případně s motýlkem. Jestliže se jedná se o velmi formální událost, hodí se tmavý oblek s bílou košilí. Zatímco ženy volí různé šperky ve formě náhrdelníků, náušnic, náramků nebo prstenů, mužům bohatě postačí manžetové knoflíčky či elegantní hodinky.

Černý pánský oblek je základ

Obleky se šijí v celé řadě střihů a stylů. Zatímco na ples nebo na svatbu je vhodný oblek s lesklou úpravou, tak například na pracovní pohovor volte nějaký méně společenský a celkově jednodušší. Takový oblek pak nutně nemusí být černý, ale vhodný je též tmavě modrý nebo třeba šedý. U černé barvy však musíme říci, že sluší opravdu každému a je velmi univerzální. Alespoň jeden tmavý oblek by tedy měl vlastnit každý muž.

Muži mohou vybírat z mnoha košilí a kravat, které by spolu měli vhodně sladit. Košile v jemném pastelovém odstínu černý oblek krásně rozzáří a bude vhodný i pro méně formální příležitosti.

Formální oblečení se dnes považuje za standard a člověk, který ho ignoruje, na své okolí udělá spíše negativní vliv. Nosí se dnes na mnoho události. Kromě samotného oblečení je důležité nepodcenit také výběr bot a dalších doplňků.

Zanechte odpověď