Co se nosí na ples

Co se nosí na ples? Jednoznačně společenské oblečení. Třebaže se společenské oblečení mění v toku času a vlivem módy, zásadní pravidla plesového oděvu se nemění. Když se pravidla podcení, nejvíc trpí ten, kdo se prohřešku dopustil. Ačkoliv mu asi nikdo nedá najevo, že je oblečen nepatřičně, bude to cítit sám. Co se tedy nosí na ples, aby si člověk nezadal a cítil se dobře?

Na večerní událost ve večerním:

Plesy se konají večer, a tak si na ně:

  • muži oblékají večerní obleky
  • a ženy večerní šaty.

Smoking je „věčný“

Za večerní oděv pána se počítá buď oblek tmavší barvy, anebo smoking. V současné době už smokingy nejsou snobskou záležitostí a nepůsobí výstředně. Pro smoking je typické, že má lesklý, vykládaný, obvykle hedvábný límec, a to buď šálový nebo s klopami. Zapínání je jednořadé nebo dvouřadé, knoflíky jsou potahované látkou jako límec.

  • Do smokingu se nosí motýlek, vesta nebo pasová šerpa. Tradiční černá bývá nahrazována ji jinou barevností. Tyto doplňky se mohou řídit panující módou.
  • Do smokingu se nosí bílá košile s ohrnutým, frakovým nebo i odepínacím límečkem.
  • Manžety jsou propínací na manžetové knoflíčky.
  • Ke kalhotám se nenosí opasek, ale šle. Dají se koupit v ladící sadě s motýlkem, ale nemusí to tak být.
  • Ke smokingu patří černé vysoké ponožky a černé šněrovací polobotky, ideálně lakýrky, ale není to pravidlo.
  • Přes smoking se nosí svrchník, nikoliv bunda.

Jestliže muž žije společenským životem, není od věci si smoking pořídit. Smoking se nekupuje na jednu sezonu, takže to je investice dlouhodobá – když muž dbá o svou postavu. Smoking nevyjde z módy a muž v něm je vždy perfektně upraven.

„Velká“ je nádherná, ale rychle stárne

Ženy si na ples oblékají malou nebo velkou večerní (róbu). Také se říká malé nebo velké večerní šaty. Malé znamená, že nejsou dlouhé.

I když „malé večerní“ nepůsobí tak slavnostně jako velké večerní plesové šaty, mají nespornou výhodu: protože se  obvykle šijí podle nadčasového pouzdrového střihu a v černé barvě, může je dáma nosit na víc příležitostí (na koncerty, do divadla a podobně). Jen změní šperk nebo doplněk – a je stále jiná.

Ve velkých večerních sice bude zářit – ale  jinam je už vzít nemůže. Leda na ples v jiném městě nebo na ples, kde se očekává naprosto  jiná společnost. Jít do stejné společnosti opakovaně ve stejné róbě, bývá někdy dokonce chápáno jako faux pas.

Na rozdíl od smokingu se velké plesové šaty pořizují podle módy – a z módy také, bohužel, rychle vycházejí. Proto některé ženy plesové šaty „řeší“půjčovnách společenských nebo svatebních oděvů. (Tam lze ostatně vypůjčit i pánský smoking.)

  • Dáma musí mít punčochy tělové barvy a bez vzoru a boty s uzavřenou špičkou. Je to nejen společenský úzus, ale také praktické opatření proti krokům méně obratných tanečníků.
  • Jako kabelka se na ples volí buď psaníčko nebo malá textilní taštička (třeba s rámečkem, ale v decentním společenském provedení).

Někdy se doporučuje, aby spolu pár barevně ladil. K tomu je třeba notné dávky vkusu, aby pár nepůsobil jako duo varietních umělců – takový úbor pak budí úsměv ostatních.

Ilustrační koláž, foto: pixabay.com

Zanechte odpověď