Co se starými knihami

Udělat pořádek v knihovně není často vůbec jednoduché. A pokud navíc nechcete své poklady jen tak pohodit u popelnic, stojíte často před neřešitelným problémem –  co se starými knihami? Řešení je naštěstí více než dost, stačí si vybrat to, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Vyhození nebo jiné znehodnocení knih by mělo být až tou polední možností. Určitě si ze školy vzpomínáte na jezuitského pátera Koniáše, který je nechal pálit po tuctech – a takový odkaz na svých bedrech nést určitě nechcete. Tak co tedy s tím?

Co se starými knihami

Zpeněžte je

Na internetových bazarech nebo aukčních portálech se jistě najde zájemců o vaši sbírku dost a dost. Stačí knihy nafotit, popsat a vystavit. Počítejte ovšem s poplatky provozovatelům internetových aukcí nebo bazarů. Ovšem máte-li takových knih více, nejspíš je nebude chtít prodávat takto „po kouskách.“

V tu chvíli přicházejí na řadu internetové antikvariáty. Tady knihy fotit nemusíte (pokud nejsou nějak výrazně poškozené), stačí sepsat jejich seznam, v nichž bude uveden název, autor a rok vydání, a s těmito podklady oslovit provozovatele. Ideální je knihy rozřadit podle žánrů, protože zatímco některé antikvariáty se specializují především na sci-fi a fantasy, jiné dávají přednost třeba učebnicím.

Co se starými knihami? Dejte jim šanci na nový život

Pokud se chcete zbavit knih bezúplatně a mít jistotu, že jednoduše přijdou do těch správných rukou, oslovte vhodné instituce ve svém okolí. Zájem by mohly mít například:

  • školy
  • školky
  • nemocnice
  • vazební vesnice
  • domovy pro seniory
  • knihovny
  • domy s pečovatelskou službou
  • centra pro mládež
  • charitativní organizace apod.

V některý městech fungují i obchůdky Adra nebo jiné, zabývající se prodejem nechtěných věcí – jejich zisk jde na pomoc lidem v nouzi. Opět sepište knihy do přehledného seznamu a ptejte se.

Veřejné knihovny a další tipy

Nechce se vám nikoho složitě obcházet nebo obepisovat? Pak se poohlédněte třeba po tzv. veřejných nebo free knihovnách. Ty najdete především v velkých městech – mají podobu skříní, do nichž lidé ukládají nepotřebné knihy (a jiní si je zas berou). Můžete se odložit cokoliv, co je ještě trochu ke čtení – ale dejte si pozor, abyste si „jako odměnu“ neodnesli hromadu dalších knih!

Omyvatelná leporela lze odnést třeba do čekárny dětského lékaře, kde poslouží jako ideální zábava pro malé pacienty. Vždy však doporučujeme domluvit se přímo s lékařem nebo sestřičkou.

Dalším zajímavým tipem je nechat knihu tam, kde ji právě dočtete. Ideální je na to třeba vlak nebo stolek v restauraci. Uděláte tak radost někomu jinému a nemusíte se zbytečně tahat s něčím, co nechcete. Na knihu přilepte lístek (např. Vem si mě) nebo ji prostě nechte jen tak. Nějaký zájemce se jistě v brzku najde.

Knihy je také možné postavit v bedně nebo jiném pevném obalu k popelnicím. I tady si jistě najdou svého zájemce – dejte jen pozor na vhodné počasí, aby o svou hodnotu nepřišly třeba kvůli dešti.

Zanechte odpověď