Cysta na vaječníku: Příznaky, léčba

Vaječníky jsou párový orgán uložený v malé pánvi. V dospělosti jsou velké maximálně tři krát pět centimetrů, obvykle se uvádí, že mají velikost i tvar švestky. Tento údaj o rozměrech je velmi důležitý, protože jsou-li vaječníky větší, lékař jim obvykle věnuje zvýšenou pozornost. Velikost jednoho nebo obou vaječníků nejčastěji ovlivní cystické změny.

Cysta na vaječníku je bolestivá

Cysta je tenkostěnný (někdy i tlustostěnný) útvar naplněný tekutinou, který mění velikost, lékařův pohmatový vjem a vlastnosti vaječníku. Cysta na vaječníku může dosahovat velikosti deseti i více centimetrů a vzhledem ke své mnohočetnosti i bizarních tvarů. Povrch se gynekologovi při prohlídce jeví jako hladký nebo mírně nerovný.

Čím ohrožuje cysta na vaječníku? Žena obvykle pociťuje tlak. Bolest v podbřišku bývá většinou vázána na aktivní pohyb, později se ozývá i v klidu. Cysta se totiž zvětšuje a utlačuje ostatní orgány malé pánve. Vzhledem k bohatému cévnímu a nervovému zakončení v malé pánvi tento útlak bolí.

Další příznaky a projevy onemocnění

Cysty také provázejí nepravidelnosti menstruačního cyklu, které ženu velmi obtěžují a nakonec ji přivedou ke gynekologovi. Obvykle jde o prodloužený menstruační cyklus, protrahované menstruační krvácení (trvající déle než obvykle), bolestivou menstruaci, bolesti při sexuálním styku, tlak na močový měchýř či střeva, deprese.

Ke gynekologovi přivedou pacientku i známky virilizace, tedy ochlupení mužského typu, akné a nezřídka alopecia – vypadávání vlasů. Často také nadváha. Rovněž tyto příznaky mají svou podstatu v hormonální poruše vaječníkových funkcí a tvorbě cyst. Problém by měl řešit zkušený gynekolog – endokrinolog.

Může komplikovat početí

Cysta na vaječníku patří také mezi příčiny, proč se ženě nedaří otěhotnět. V tomto případě je nejčastější gynekologickou diagnózou takzvaný syndrom polycystických ovarií. Dochází při něm k narušení zrání vajíčka a tedy snížení schopnosti otěhotnět v důsledku hormonální nerovnováhy. Protože tato nevyváženost narušuje pravidelnost vývoje foliklu, tvoří se mnohočetné cysty a cystičky.

Včasná léčba cysty zabrání jejímu prasknutí

Při včasném odhalení zahájí lékař hormonální léčbu, někdy také změnu životosprávy.

Někdy však může dojít k prasknutí cysty. Žena má náhle silné bolesti v celém podbřišku, je jí nevolno, zvrací a má horečku. V takovém případě je nezbytný lékařský zákrok, mohl by vzniknout zánět podbřišnice.

Stane se, že v případě cyst na vaječnících není jiná možnost než operativní odstranění. O způsobu provedení zákroku bude gynekolog ženu informovat.

Zanechte odpověď