Domácí máchadlo

Má vaše miminko citlivou pleť, takže se na klasické aviváže nemůžete ani podívat? Bojujete s tvrdými plenami nebo celkově tuhým prádlem? Pak vám určitě přijde vhod náš recept na domácí máchadlo, které je šetrné k pokožce, snadno se vyrábí i používá, a téměř nic vás nebude stát. Chcete návod? Tady je!

Domácí aviváž nebo domácí máchadlo?

Tyto dva pojmy bývají mezi lidmi často zaměňovány. Není to však totéž. Aviváž díky své speciální konzistenci obaluje vlákna tkaniny a vytváří na nich tenkou elektricky vodivou vrstvu. Ta oblečení chrání před vnějšími vlivy, ale zároveň v něm uzamyká nežádoucí chemické látky, které mohou později negativně reagovat při kontaktu s pokožkou. Vstřebávají se do těla a našemu zdraví rozhodně neprospívají.

Domácí máchadlo

Domácí máchadlo je však docela jiné. Prádlo změkčí, provoní a navíc působí proti škodlivým usazeninám v pračce. Mírně kyselé recepty (dva z nich vám přinášíme níže) také napomáhají lepšímu odplavení chemických látek z textilií a lépe také odstraňují veškeré nečistoty. Maminky bývají často překvapeny, když po přidání domácího máchadla zmizí z oblečení i „neodstranitelné“ skvrny od ovoce nebo nebo čokolády.

Připravte si k ruce něco kyselého

Základ domácího máchadla vždy tvoří nějaký kyselý komponent. Pro naše potřeby je nejdostupnější kyselina citronová nebo ocet. Připravili jsme pro vás oba recepty a záleží jen na vás, co si vyberete.

Domácí máchadlo z octa

Postačí vám obyčejný kuchyňský ocet, ale klidně můžete přidat také ten jablečný nebo třeba vinný.

Domácí máchadlo z octa – recept

  • 500 ml libovolného octa
  • 500 ml vody
  • 15 kapek éterického esenciálního oleje

Nejdříve smíchejte ocet s převařenou a vychladlou vodou, a potom pomalu přidávejte éterický olej. Množství záleží na intenzitě vůně, kterou požadujete, ale obvykle je doporučování 10-20 kapek. Hotové máchadlo následně přelijte do uzavíratelné nádobky a používejte do praní podle potřeby. Měly by vám stačit dvě lžíce nebo jeden klasický panák této směsí, aby vaše prádlo zůstalo měkké, voňavé a čisté.

Náš tip: nevábné vůně octa se nemusíte vůbec bát. Zmizí nejpozději ve chvíli, kdy prádlo důkladně uschne na šňůře nebo v sušičce.

Domácí máchadlo z kyseliny citrónové

Koupíte ji v každé prodejně s potravinami nebo i v dobře zásobené drogerii. Počítejte však s tím, že ji při přípravě máchadla musíte ve vodě důkladně rozmíchat. A jaký je recept?

Domácí máchadlo z kyseliny citrónové – recept

  • 150 g kyseliny citrónové
  • 500 ml vody
  • 15 kapek éterického esenciálního oleje

Postup je stejný jako v předcházejícím případě. Stačí převařit vodu, nechat ji odstát a v ní posléze rozmíchat krystalky kyseliny citrónové. Na závěr opět přilijte esenciální olej a dobře rozmíchejte. Skladujte třeba v zavařovačce nebo jiné vhodné nádobě. Dávkování je stejné jako u máchadla z octu.

Zanechte odpověď