Dupání od sousedů

Soužití v paneláku či bytovém domě se může rázem změnit v noční můru. Dupání od sousedů totiž vadí každému, hluk přicházející stropem lze ztlumit jen velmi obtížně. Spouštěčem je přitom často zdánlivá drobnost – výměna neestetického PVC za laminát či dlažbu.

S výběrem podlahy u souseda jen stěží něco uděláte. Můžete se na něj sice obrátit s dobře mířenou radou, aby volil podlahu lepenou nebo alespoň tu s dobrou zvukovou izolací (levná izolace do několika let popraská a hluku téměř nebrání), ale pokud se rozhodne pro méně hlukově odolnou variantu, vůbec nic s tím neuděláte. Na řadu tedy přicházejí řešení z vaší strany.

Dupání od sousedů

Dupání od sousedů – jak na něj vyzrát?

Domluvte se

Prvním bodem řešení celého problému by měla být návštěva souseda. Je pravděpodobné, že hluk rozléhajících se kroků mají na svědomí jeho neposedné děti, hrající si v dětském pokojíčku nebo v obývacím pokoji. Pokuste se proto požádat o instalaci koberců (stačí kusovky doprostřed místnosti), které kročeje přece jen ztlumí. Snažte se o mírnou a rozumnou domluvu. Vysvětlete, že vás z hluku bolí hlava, jen těžko se soustředíte apod. Nevolte útočný tón, spíše naopak. Počítejte však s tím, že soused vaší žádosti vyhovět nemusí. Zvláště má-li doma astmatika nebo alergika, může pro něj být takový požadavek nepřijatelný.

Právo bohužel není na vaší straně

Jestliže si myslíte, že vám pomůže například občanská žaloba, nejspíš budete zklamáni. Pokud hluk a dupání nepřesahuje únosnou míru, právo na řešení problému soudní cestou neexistuje. Pokud byste se do toho přece jenom chtěli pustit, budete si muset opatřit posudek hygieny. Ta nainstaluje snímač hluku jak u vašich sousedů, tak i u vás a z dostupných měření vyvodí výsledek. Hlukové normy jsou však přes den velmi benevolentní, takže šance na úspěch je mizivá.

Jedinou výjimku tvoří situace, v nímž by např. rodiče naváděli dítě k velkému hluku, nechali ho doma drandit na odrážedle nebo třeba trampolíně apod. – tam už by hlukové normy překročeny být mohly. Pamatujte si však, že řešení soudní cestou se může protáhnout i na několik let. V každém případě doporučujeme konzultaci s odborníkem na bytové právo nebo návštěvu některé z občansko-právních neziskových organizací, které vám se vším pomohou.

Instalujte stropní panely

V ideálním případě je možné přenosu hluku zabránit tzv. kročejovou izolací pod podlahou vašeho souseda. Ne vždy je však druhá strana tomuto řešení přístupná. V takovém případě zůstává veškerá práce na vás. Použijte akustické lisované desky, jež díky své pevnosti a tuhosti brání většímu šíření hluku skrz podlahu.

Instalace desek je poměrně snadná – stačí je na strop jednoduše nalepit. Lepidlo se nanáší po celém obvodu ve středu desky, a následně je nutné izolaci pod stropem podepřít např. dlouhým kusem dřeva. Za několik minut je deska dostatečně upevněna a je možné připevnit další. Za jedno odpoledne tak můžete svůj strop skvěle odhlučnit. Akustické lisované desky lze pokrýt i stropnicemi nebo je jednoduše přetřít oblíbenou barvou – o estetiku místnosti se tedy rozhodně bát nemusíte.

Zanechte odpověď