Hlavní město Belgie – Brusel

Sídlo Evropské komise a také hlavní město Belgie a její největší aglomerace – to je Brusel, který v řadách cestovatelů proslavila především socha čúrajícícho chlapečka nebo legendární Atomium. A co ještě bychom na svém výletě sem mohli spatřit?

Brusel nebo také Bruxelles patří mezi 19 obcí ležících v tzv. bruselském regionu. Samotné město je poměrně malé – poskytuje domov pouhým 145 obyvatel, se započtením všech okolních aglomerací však tato číslovka hravě přesáhne jeden milion. Rozkládá se na ploše 162 km2 a stejně jako ve zbytku země se i zde domluvíte především francouzsky a holandsky.

 

Jde o nejdůležitější železniční uzel Belgie, který s mnoha okolními městy spojují vysokorychlostní tratě. Velmi dobře řešená je tu i městská hromadná doprava, k jakékoliv památce se tak snadno dostanete v rekordním čase.

 

Z významných osobností narozených v Bruselu bychom měli jmenovat především:

  • Audrey Hepburn (herečka a režisérka)
  • Leopold II. (belgický král)
  • Jean-Claude Van Damme (mistr bojových umění, herec)
  • Stromae (belgický zpěvák a skladatel)

Hlavní město Belgie – Brusel, památky a zajímavosti

Čúrající chlapeček – Manneken Pis

Tahle malá fontánka s kovovým zábradlí přiláká každým rokem desetitisíce zvědavých návštěvníků. Na fotkách vypadá velkolepě, ale ve skutečnosti jde o poměrně malou stavbičku zastrčenou na malé křižovatce několika ulic. Podle legendy počúral tento chlapeček Napoleonovo vojsko, které později v bitvě prohrálo.

Hodiny Mont des Arts

Pokud milujete krásu pražského orloje, nesmíte si tuhle podívanou rozhodně nechat ujít. 24 zvonů se ozývá každou hodinu a 12 postav v okolí ciferníku zobrazuje nejslavnější postavy belgické historie.

 

Náměstí Grand-Place

Dominantou tohoto historického srdce města je gotická radnice z 15. století Hôtel de Ville s věží tyčící se do výšky 96 metrů. Na hlavní město Belgie – Brusel je z jejího ochozu opravdu úchvatný pohled.

 

Atomium

Ale v Bruselu najdete i veskrze moderní architekturu. Nejvýrazněji ji zastupuje známé Atomium, postavené v roce 1958 při příležitosti světové výstavy Expo 58. bylo vyhlášeno nejbizarnější stavbou Evropy a v případě zájmu vás k němu pohodlně zaveze MHD.

 

Mini Europe

Kousek od Atomia se rozkládá známý zábavní park miniatur. Najdete v něm modely známých evropských staveb v měřítku 1:25. Najdete český orloj na Staroměstské radnici nebo secesní Modrý kostelík od našich slovenských sousedů?

 

Belgické pralinky a fondány

Co by to bylo za návštěvu Bruselu, kdybyste si alespoň jednou neudělali čas na šálek lahodné kávy a některý z vyhlášených belgických zákusků. Především pralinky a fondány jsou po celém světě vyhlášené. V čokoládovnách můžete nakupovat bonbóny po jednotlivých kusech nebo si nechat namíchat tajemný pytlíček, který vám představí všechny chutě Belgie v plné kráse. Určitě si tuto příležitost nenechte ujít!

Zanechte odpověď