Inkubátor: Pomáhá udržet život předčasně narozeným dětem

Určité formy inkubátoriu – tedy prostředí zajišťující stálou optimální teplotu – se pro předčasně narozené děti s nízkou porodní váhou používaly již v historických dobách. Existují skazky o nemluvňatech „vypiplaných“ v pekařské troubě, o dětech ukládaných do nahřátého obilí a púodobně. Inkubátory pro novorozence jsou dnes na vysoké technické úrovni.

Inkubátor je moderní technické zařízení

Inkubátory, technicky dokonale vybavené vyhřívané „skříňky“, má k dispozici každá porodnice. Inkubátor je zapnut a připraven při každém obtížnějším porodu a prostředí v něm nadefinujeme podle stavu novorozence.

Inkubátor se používá zejména v případech dětí nedonošených a s nízkou porodní váhou, nezbytný je pro miminka s onemocněním srdce, s dýchacími problémy a také pro ta, která po porodu nedokáží udržet teplotu. Současné inkubátory mají digitální měření teploty tělíčka novorozence, lze nastavit koncentraci kyslíku, optimální vlhkost a teplotu. Další výhodou moderního přístroje je tichý chod a snadný přístup k miminkům. Lůžko, umístěné uvnitř, je polohovatelné.

Zachraňují čím dál menší děti

Ještě v 80. letech 20. století by novorozenec vážící sotva jeden kilogram pravděpodobně nepřežil. Nedostávalo se medikamentů, chyběly inkubátory a další potřebné přístroje.Pokrok v oblasti péče o předčasně narozené děti je za posledních dvacet let skutečně nedozírný. Jestliže bylo ještě před pár desítkami let dítě s porodní vahou pod 1200 gramů považováno za potrat, dnes lékaři zachraňují životy i drobečkům vážícím něco přes půl kilo.

Za posledních deset let prošla neonatologie převratným vývojem. Důvodem byl – kromě zdokonalené techniky – především surfaktant. Nezralá novorozeňata po porodu vlastně nedýchají nebo dýchají jen nedostatečně. Hned na porodním sále je tudíž třeba je napojit na řízené dýchání; stabilizovat plíce se daří s pomocí surfaktantu. V osmdesátých letech byla tato látka uvedena na trh jako lék a doslova rozpoutala revoluci v neonatologii.

Předčasně narozený novorozenec se může potýkat s mnoha potížemi. Množství péče, kterou nezralý novorozenec vyžaduje, závisí na jeho porodní hmotnosti:

  • Děti s porodní hmotností nad 1500 gramů obvykle vyžadují jen krátkodobý pobyt v inkubátoru.
  • U novorozenců pod 1500 gramů, ale zejména pod 1000 gramů, je situace zcela jiná. Takové dítě vyžaduje specifický postup již v průběhu porodu a poporodního ošetření. Následné ošetřování na jednotce intenzivní péče perinatologického centra je samozřejmostí.

Nedonošených dětí přibývá

Podle Světové zdravotnické organizace lze za předčasně narozené dítě označit každého novorozence, který přišel na svět před dokončeným 37. týdnem těhotenství (normální těhotenství trvá obvykle 40 týdnů), nebo váží méně než 2500 gramů. V České republice se poslední dobou rodí každý rok okolo devadesáti tisíc dětí, šest procent z nich – tedy přibližně pět tisíc – předčasně. Více než polovina nedonošených dětí váží při porodu od 2 do 2,5 kilogramu. Ze zbylých novorozeňat jsou v největším nebezpečí samozřejmě ta nejmenší. Každý rok se narodí okolo tří set dětí, jež nedosahují ani jednoho kilogramu hmotnosti, pět set dětí váží do 1,5 kilogramu a přibližně tisícovka okolo dvou kil.

Zanechte odpověď