Jak dlouho nosit kompresní punčochy?

Představa kompresních punčoch asi není nikterak lákavá, existují však situace, kdy je na sebe navlékneme, protože to může značně zlepšit náš zdravotní stav nebo je to zapotřebí např. po operaci. Když už vám lékař tyto punčochy doporučí, může vás kromě jiného napadnout: „Jak dlouho se vlastně nosí a co je zapotřebí při jejich užívání dodržovat?“

Tyto punčochy jsou vyrobené z elastického materiálu. Pokud je nosíte pravidelně, svaly nohy a veškeré uložené struktury jsou k sobě „mačkány“ větší silou a je tím podpořen zpětný tok krve i lymfy směrem k srdci. Toho se využívá při problémech s křečovými žilami nebo s otoky.

Klidně i mnoholetý společník

Používají se nejčastěji při žilní nedostatečnosti, křečových žilách nebo potížích s lymfatickými cestami. Dočasně se dávají též po operacích a různých zákrocích. Po hluboké žilní trombóze se doporučuje jejich nošení na dva roky, aby nedošlo k opakování potíží.

Punčochy je třeba nosit opravdu po celou dobu, kdy jste na nohou. Ideální tedy je nachystat si je k posteli a navléknout si je ještě před tím, než z postele vylezete. Měli byste je pak na sobě mít do večera – opět až do chvíle, než jdete spát, tedy spíše než se jdete umýt. Lidé, kteří mají dlouhodobé problémy, nosí punčochy v podstatě mnoho let každý den od rána do večera.

Obtíže při nošení

Začátky mohou být nepříjemné. Zprvu vás může překvapit, jak těžké je se do punčochy dostat. Jistě vás napadne, že je pro vás punčocha příliš malá a prostě si ji na nohu nedáte. Nenechte se však tímto odradit, chce to spíše cvik. Většinou se osvědčuje dát punčochy naruby a pak postupně nasazovat nebo si i nohy potřít hydratačním krémem. Nošení punčoch vám zprvu nemusí vyhovovat. Stává se, že pacienty pod nimi nohy svědí, zvlášť v létě to není nikterak pohodlné. Můžete začít s tím, že budete punčochy nosit zprvu několik hodin a čas postupně prodlužovat.

Pečlivý výběr

Pokud punčochy musíte nosit dlouhodobě kvůli zdravotním problémům, snažte se vybrat si takové, které vám budou co nejvíce vyhovovat. Na trhu je jich větší množství, vybíráte dle potřeb, zda dosahují ke kolenu či až do třísel, zda mají punčochu i přes prsty či nikoliv. Punčochy se objednávají na míru, takže by vám opravdu měly sedět. Po zhruba čtyřech měsících byste je měli vyměnit za jiné, aby bylo zaručeno, že vám poskytnout takovou elasticitu, jakou mají mít.

1 komentář

  1. ZuzanaK. na

    Kompresní punčochy už používám více než rok a velmi rychle jsem si na ně zvykla. Jenom pozor při výběru velikosti, poprvé jsem si vybrala špatnou velikost.

Zanechte odpověď