Jak dlouho platí poukaz na brýle?

Jestliže cítíte, že máte potíže se zrakem, je určitě na místě objednat se k očnímu lékaři. Provede potřebná vyšetření a může vám doporučit nošení brýlí. Vystaví vám na ně poukaz, se kterým můžete navštívit libovolnou optiku a nechat si brýle vyhotovit. Platnost poukazu je však časově omezena.

Vyšetření lékařem

Je nezbytné absolvovat vyšetření lékařem, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Kromě zjištění celkového stavu zraku vám změří počet dioptrií na dálku nebo na blízko. V optice pak již řešíte spíš vybrání vhodných obroučků.

Platnost poukazu

Celé označení je Poukaz na brýle a optické pomůcky. Je na něm uvedeno vaše jméno, rodné číslo, adresa a zdravotní pojišťovna. Dále je tu zaškrtnut způsob, jakým budou brýle uhrazené. Je možné, že je zcela uhradí pojišťovna, budete se na úhradě podílet nebo si je zcela zaplatíte.

Platnost poukazu je 90 dnů a počítá se od data, kdy byl vystaven lékařem. Pozor ale na to, že v této lhůtě musí být brýle vyhotoveny a vám předány. Je tedy vhodné řešit vyhotovení brýlí co nejdříve. Pokud vám poukaz propadne, můžete si sice nechat dle předpisu brýle vyhotovit, ale už nebudete mít nárok na čerpání příspěvku od zdravotní pojišťovny.

Podepsání poukazu

Po vyzvednutí brýlí necháváte poukaz v optice a o vyrovnání s pojišťovnou se dál nijak nestaráte. Nejpozději při vyhotovení brýlí ještě na zadní straně poukazu podepíšete, kdy jste měli naposled od pojišťovny příspěvek na skla či brýle. Dále potvrzujete, jestli jste obdržely celé brýle, skla nebo jiné pomůcky.

Příspěvek zdravotní pojišťovny

Výše příspěvku na brýle je u všech zdravotních pojišťoven shodná. Nárok máte na příspěvek 150 Kč na brýlové obruby jednou za tři roky. Pokud máte tři nebo více dioptrií do dálky, můžete příspěvek využít na dvoje obruby. Pokud se vám změní počet dioptrií, můžete příspěvek čerpat znovu. Dále je zde stanovena výše příspěvku na jednotlivé druhy čoček.

Zanechte odpověď