Jak na oteklé rty

Trápí vás oteklé rty? Jsou vaše rty náchylné k podzimnímu nepříznivému počasí? Bojíte se, co vás v následujícím období čeká? Pak je ten nejvyšší čas začít s tímto neduhem bojovat a začít se o své rty starat. V našem článku vám přinášíme pár tipů a rad, které vám v boji s oteklými rty pomohou.

Podzim a jej následující zima nejsou pro naše zdraví a hlavně krásu nijak příznivá roční období. Jedním z jejich neblahých následků jsou suché, popraskané a oteklé rty. Bohužel rty nejsou před vnějším mrazem nijak chráněné a vnějším vlivům jsou tak lehce přístupné. Proto je potřeba o ně pečovat a chránit je. K tomu vám stačí znát pár triků, které vám přinášíme v našem článku.

Proč zima rty ničí?

Pokožka rtů je velmi citlivá, a to nejen v zimě. Přestože rty jsou kryty pokožkou tak jako zbytek tváře, jsou oproti lícím červené. To je způsobeno rozdílem ve vrstvě pokožky, čím je pokožka tenčí, tím více přes ni prosvítá to, co je pod ní. Z toho vyplývá, že rty kryje nejtenčí vrstva pokožky.

Rty jsou tedy velmi citlivé a reagují na teplotu i vlhkost vzduchu. Je tedy potřeba tyto reakce zmírnit a na rtech vytvořit ochranný filtr, který je ochrání.

Opět pěkné rty

Balzám jako rychlá pomoc

Obecným problémem bývá, že příliš spoléháme na balzámy na rty. Balzámy sice pomohou, ale ne tak, jak si představujeme my. Balzám vytvoří určitý filtr, který rty na chvíli zvláční a ochrání. Aby je chránil dlouhodobě, je potřeba, abyste jej nanášeli v pravidelných intervalech. Balzám používejte jako prevenci. Nespoléhejte však na to, že za vás udělá veškerou práci.

Vyhýbejte se leskům na rty

Většina přípravků na rty, ve smyslu lesků a rtěnek, vaše ústa vysušuje. V zimě byste se jim měli vyhýbat, aspoň jdete-li ven. Venku raději používejte již zmíněný balzám na rty, který je aspoň částečně hydratuje a zvláční. Jakmile přijdete do práce, klidně si rty opět namalujte.

Peeling rtů

Jednou za čas si dopřejte peeling, který odstraní odumřelé buňky. Zimní mráz totiž přispívá k vysušování pokožky, která začne následně praskat. Buňky oschlé pokožky začnou odumírat a odlupovat se. Do toho se často přidává pálení a otékání rtů, které přes oschlou pokožku nemůžete nijak chránit.

Preventivně jednou za čas proveďte exfoliaci, díky které se s balzámem dostanete ke zdravé a lehce zranitelné pokožce rtů.

Neolizovat!

Hlavní pravidlo proti opuchlým a pálivým rtům zní: „Neolizovat!“ Rty si zásadně neolizujte, přestože se vám zdá, že olíznutím je v dané chvíli zvláčníte, opak je pravdou.

Tipy a triky

Pro zvláčnění a regeneraci rtů můžete vyzkoušet olivový olej, vazelínu nebo med. Všechny tyto suroviny vaše rty zvláční a hlavně zklidní otoky a pálení.

Nestlačitelný otok

Pokud se otoku nemůžete zbavit, raději navštivte lékaře. Oteklé rty bývají příznakem Crohnovy choroby (nemoc střev). Crohnova nemoc způsobuje otoky celého těla. To však neznamená, že by se otok nemohl projevit jen na rtech.

Zanechte odpověď