Jak natáhnout perlinku

Chystáte se nahodit novou omítku a chcete, aby vám dlouho vydržela? Chcete zamezit nepříjemným prasklinám a zvýšit odolnost celého díla na maximum? Naučte se jak natáhnout perlinku a zbavte se těchto starostí jednou provždy!

Na úvod bychom si měli prozradit, co to vlastně perlinka je. Řečeno stavebním žargonem jde o pevnou armovaní síťku, při jejíž výrobě bylo použito skelné vlákno. Je ceněna především pro svou tvarovou stálost a vysokou pružnost využívanou zejména tam, kde materiál dlouhodobě pracuje vlivem okolní teploty. Perlinka se obvykle používá jako jakási vložka mezi dva materiály s odlišným koeficientem roztažnost (cihly, omítka) nebo jako vyztužující prvek při tvorbě vnitřních i vnějších omítek.

Výhody použití perlinky:

  • zvýšení odolnosti omítek proti klimatickým podmínkám
  • prevence smršťování malty
  • prevence pohybu izolačních desek
  • lepší odolnost proti mechanickému poškození

Jak natáhnout perlinku

Jak natáhnout perlinku – návod

Samotné použití perlinky není těžké. Budeme k němu však potřebovat několik nezbytných pomůcek. Důležité jsou zejména:

  • penetrační nátěr
  • lepidlo
  • rovná stěrka
  • vroubkovaná stěrka
  • štuk

Perlinku je možné natáhnout pouze na dokonale hladkou a čistou stěnu zbavenou všech předchozích nátěrů nebo staré omítky. Nespokojte se s pouhým penetrováním stávajícího podkladu, ale skutečně věnujte několik hodin pečlivé práce nezbytným očistným procesům. Perlinka a spolu s s ní i následná omítka tak budou mít mnohem delší trvanlivost.

Připravený podklad natřete penetrací a nechte zaschnout. Mezitím pečlivě zkontrolujte perlinku po celé její délce. Případné znečištění odstraňte. Najdete-li kdekoli mastná místa, odstřihněte je i s částí jejich okolí. Mastnota způsobí, že perlinka nebude v lepidle držet tak dobře, jak by bylo třeba.

Naneste na stěnu vhodné lepidlo ve vrstvě 4 až 6 milimetrů. Natáhněte perlinku a za pomoci hladké zednické stěrky ji zatlačte do lepidla. Pokud budete potřebovat více, pásů, nechte jejich konce překrývat alespoň o 10 centimetrů. Pásy pokládejte na výšku. V rozích můžete pro lepší výsledek přichytit perlinku díky speciální rohové liště, kterou seženete v každém hobbymarketu nebo prodejnách se stavebnicovým sortimentem.

Nakonec proveďte konečné vyhlazení stěny tenkovrstvou stavební hmotou (přestěrkování).

Alternativní postup: Pro urychlení práce lze přidat penetrační činidlo přímo do lepidla a zdivo poté znovu napenetrovat ještě po důkladném zatlačení perlinky do vrstvy lepidla

Jak natáhnout perlinku – nejčastější chyba

Na internetu existuje spousta návodů jak natáhnout perlinku, díky nimž si údajně můžete práci značně ulehčit. Ten nejoblíbenější doporučuje natáhnout perlinku přímo na holou zeď a teprve poté ji přichytit lepidlem. I když tak můžete ušetřit velké množství spojovacího materiálu, s výsledkem nejspíš příliš spokojeni nebudete. Lepidlo se totiž nedostane pod perlinku, díky čemuž nelze plně využít její ochranné vlastnosti.

Zanechte odpověď