Jak odnaučit dítě od plen

Zatímco rodiče dnešních třicátníků vzpomínají na to, jak jejich děti uměly už v roce chodit bez plen, děti současných generací zápasí s plenami nezřídka kolem třetího roku věku. Jak nejlépe naučit dítě čistotnosti a odnaučit ho od plen?

Nezbytný pomocník nočník

Pro většinu dětí bývá snadnější naučit se chodit na toaletu nebo nočník na stolici než kvůli močení. Velká potřeba je lépe signalizovaná a neklade takové nároky na zralost centrální nervové soustavy.

Pokud chceme dítě přimět chodit na toaletu nebo nočník, je dobré ho posazovat na nočník po každém jídle a nechat ho tam několik minut. Po jídle se většinou rozpohybuje peristaltika, a proto nejen dospělí, ale i děti chodí na velkou stranu. Řada dětí je schopna signalizovat potřebu od narození, používáním plen však rezignujeme na schopnost rodiče vycítit aktuální potřebu dítěte.

Pokud už dítě samo sedí, může nám to usnadnit nočník – dítě si pak většinou samo řekne, že chce kakat, i když na nočníku není. Samozřejmě se někdy přihodí malá nehoda do plenek, ale každý plný nočník je velkým úspěchem.

Od nočníku vede dlouhá cesta…

Naučit dítě ovládat malou potřebu je výrazně obtížnější. Zaprvé více závisí na zralosti centrální nervové soustavy, zadruhé počůraná plenka, zvláště papírová, zas tolik pocitově nevadí. Zde máme odpověď na otázku, proč jsme my jako děti chodili bez plen už v roce života – počůraná látková plena žádný komfort nepřináší, ba naopak.

Psychologové říkají, že nutit dítě na nočník dříve, než je na to zralé, není dobré, protože přetěžujeme jeho nervový systém. Vystihnout ten správný moment bývá velmi obtížné.

Holčičky jsou většinou šikovnější a některé z nich zvládnou signalizovat malou potřebu a oddálit ji i v roce a půl, jiným to trvá dvakrát tak déle.

Chlapečci zase mají výhodu v možnosti močit kdekoli vestoje, u holčiček je potřeba venku problémem. Pokud už jednou ustoupíte z plen, je důležité vytrvat a nevracet se k plenám, a to dokonce ani například při cestě v autě. Dítě si musí zvyknout, že plenu nemá, a ne že mu ji za chvíli dáte.

Počůrání je naprosto běžná věc, proto počítejte s mokrým oblečením a noste náhradní. Nezlobte se na dítě, pokud se počůrá, naučit se to není snadné. Začínejte malými úseky a postupně je prodlužujte. Buďte trpěliví a důslední a uvidíte, že brzy zvládnete bez plen i delší časový úsek.

Zanechte odpověď