Jak odstranit zápach z bot

Doby, kdy rozdovádění mladí mužové na důkaz své rozmařilosti pili šampaňské z dámských střevíčků, jsou dávno pryč. Dnes by něco podobného nepůsobilo jako bujná výstřednost, ale počin vrcholně neestetický, možní i zdraví nebezpečný. Čím to, že v současné době i botky křehkých a pěstěných krasavic tak ošklivě páchnou? Co způsobuje zápach bot? A jak zápach bot odstranit?

Proč současné boty páchnou

“Koupila jsem si nové boty, pěkné, a ani nebyly drahé. Ale ony tak strašně páchnou, když je sundám z nohou,” slyšíme naříkat kamarádku, a nebo tak sami naříkáme. Čím to, že naše babičky tento problém nemusely řešit, třebaže celková hygienický úroveň byla na nesrovnatelně nižší úrovni než dnes? Z dětství pamatujeme, že z domácích botníků babiček byla cítit jen juchta a krém na boty. A když otevřeme vlastní skříňku na boty, je to jak vypustit džina z láhve.

Bylo to tím, že se dřív pořádné boty šily z kůže. Všechny jejich komponenty byly kožené. Svršek, podšívka, podšití, lemovka, stélka, dokonce i podrážka se zhotovovaly z přírodní kůže. Kůže je organický materiál, který tak zvaně dýchá a tak v něm nedojde k zapaření kůže ani textilu.

Kůži stačilo jen s úctou udržovat – nechat přirozeně vyschnout, zbavit nečistot, prachu a bláta a pak opatřit ochranným krémem, který se zalešťováním vtíral do pórů kůže.

Proč s úctou? Protože boty nikdy nebyly levné. Vyčistit boty pro celou rodinu, tedy zbavit mechanických nečistot, umýt, nakrémovat a pak vyleštit, bývala běžná sobotní povinnost dětí. O boty se dbalo tak, že když měly sešlapané podpatky, hned se dávaly do opravny znovu podrazit. Tím se především zachovávala životnost bot.

Ale boty byly i vizitkou nositele. Boty nevyčištěné a nedej bože ještě ke všemu sešlapané, snižovaly v očích druhých kulturní úroveň člověka o notných pár stupínků. Teď není řeč o první republice. Boty byly drahé – a proto se o ně dbalo – ještě i v dobách socialismu.

 • Pro úplnost je třeba připomenout, že vedle kožených bot existovaly už od počátku 20. století botky z umělých usní. A jestli si někdo vzpomene na socialistickou obuv z barexu, umělé kůže, řekne tu samou větu, která byla použita v úvodu: „Nebyly tak drahé jako kožené, ale po čase strašně páchly.“

Stejně jako současná obuv zhotovená od svršku po podrážku z materiálů ryze syntetických. Což bohužel platí i pro sportovní a turistické boty, u nichž výrobce “prodyšnost” deklaruje.

Jak odstranit zápach z bot

Na syntetiku syntetika

Pro odstranění zápachu z bot lze použít přípravky, které jsou k tomuto účelu přímo vyrobeny a prodávány. Při jejich aplikaci se řídíme návodem, který je součástí výrobku. Může to být například:

 • Batavan 3in1 filtr odstraňující pachy, vlhkost a působící antibakteriálně
 • Batavan Deo granule do obuvi
 • Fongex protiplísňový prostředek
 • Healthy Feet sprej na nohy a obuv
 • Kiwi Fresh Force osvěžovač obuvi
 • PEO, deodorační spray do bot
 • Scholl, osvěžující kapsle do obuvi
 • TOP GOLD, deodorační antimikrobakteriální sprej do obuvi

Jak odstranit zápach z bot: Babské rady

 • Bylinky. Máme-li přebytek aromatických suchých bylin, můžeme je vložit do textilního sáčku nebo třeba staré ponožky (nebo do jedné z lichých, které v každé domácnosti záhadně zůstávají). Byliny ponecháme v botě do dalšího obutí. Sáček můžeme používat opakovaně, dokud neztratí vůni a není cítit stejně jako boty.
 • Citrusová kůra. Boty vyložíme suchou kůrou z pomeranče nebo suchými plátky citronu. Necháme v botách do dalšího nošení. Je ale třeba po dvou dnech zkontrolovat, zda boty nebyly tak vlhké, že by kůra zvlhla a začala plesnivět.
 • Hrubozrnná suchá sůl. Boty jí vysypeme a necháme přes noc působit. Pak ale musíme důůkladně vyklepat.
 • Hypermangan. Boty vymyjeme slabým roztokem hypermanganu, který obuv zároveň dezinfikuje.
 • Kočkolit. Do textilního sáčku nebo staré ponořky můžeme nasypat také stelivo pro kočky – různé kočkolity, perle a podobně. Vkládáme je do bot a ponecháváme do dalčího obutí. Tyto přípravky jsou přímo vyrobeny k pohlcování pachů.
 • Líh. Do rozprašovače dáme nějaký nezávadný lihový přípravek, líh nebo alkohol bez vůně a chuti (francovka, líh, vodka…). Boty vystříkáme a necháme vyschnout.
 • Mráz. V zimě můžeme boty vystrřit na mráz – třeba na balkon. Kdyý na ně zapomeneme a necháme je “na hanbě” několik dní, jen jim to prospěje. Na čas.
 • Ocet. Boty vymyjeme octovým roztokem a necháme vyschnout.

Zanechte odpověď