Jak používat bronzer

Bronzer je tónovací pudr nebo krém, po jehož použití získá světlá pleť zdravý nádech slunce, aniž je vystavena nebezpečí jeho záření. Jako všechny přípravky dekorativní kosmetiky, i s bronzery je třeba zacházet s citem, aby místo zdravého a svěžího vzhledu nepůsobila nalíčena žena dojmem živé sochyliving statues.

Hedvábná tvář s odlesky slunce

Pleť jako políbená sluncem dodá tváři svěžest, smyslnost a zdravý vzhled. Která žena by si to nepřála? Ale jak ji získat, když nebe je věčně zamračené a na opalování není čas ani chuť a když vědci už dávno varují před škodlivými účinky UV záření? A když víme, že ani opalování v solárních studiích není právě bez rizika?

Obličej rozzáří a zvýrazní kosmetické přípravky zvané bronzery. Jsou to pudry nebo krémy zabarvené v odstínech zdravě opálené pleti. Nanášejí se na obličej a dekolt a lze je požívat i místo make-upu. Použitím bronzeru získá i světlá pleť zdravý nádech slunce, aniž je vystavena nebezpečí jeho záření.

Bronzer: Dobrý pomocník, špatný „pán“

Pomocí bronzeru pleť získá nejen zdravou barvu. Těmito přípravky je možno také tvář opticky modelovat – upravit proporce v obličeji, zeštíhlet na pohled. To už je ovšem činnost, která je náročná a nejjistější je svěřit ji odborné kosmetičce. K tomuto kroku se uchylujeme zejména před nějakou důležitou společenskou akcí.

Jenže není nic divného na tom, že když už známe báječná “kouzla” bronzeru, chceme jich využívat i ve dny všední. Což ovšem není jen tak. Stačí, když na tvář naneseme nevhodný odstín v silné vrstvě, a hned vyhlížíme jako živá socha living statue – ze Staroměstského náměstí.

Jak vybrat barvu bronzeru

Nákup bronzeru není levná záležitost. Základní otázka, kterou žena musí vyřešit, je volba barev. Je možno volit barvy s růžovým a fialovým podtónem, které působí studeně.

 • Má-li  pleť narůžovělou barvu, budou studenější odstíny vypadat přirozeněji.
 • Barvy se žlutým či oranžovým odstínem jsou barvami teplejšími. Pokud má pleť  tuto barvu,doporučuje se rozhodnout se pro ně, budete opět přirozenější.
 • Odstín by měl být jen nepatrně tmavší než  pleť. 
 • Pokud se nechcete omezovat, není nezbytné se zařadit do teplého nebo studeného tónu. Jen se snažte zachovat jeden odstín – studený nebo teplý.

Pudr nebo krém?

Dalším rozhodnutím je zvolit konzistenci bronzeru. Volba je mezi bronzerem pudrovým nebo krémovým.

 1. Pro ženy s pletí suchou je doporučován bronzer krémový. Při jeho nanášení se ale musí postupovat s mírou – a dokonale jej roztírat.
 2. Pro pleť mastnou nebo smíšenou jsou vhodnější bronzery pudrové. Nanášejí se rovnoměrněji a nebezpečí, že se při líčení “ruka utrhne” je nižší.

Jak se bronzer nanáší

Při aplikaci bronzeru je stále třeba myslet na to, že méně znamená víc. Bronzer by se neměl nanášet na větší plochu kůže. Vyplní vrásky a ulpí na nedokonalostech kůže, čímž je zvýrazní, učiní pleť opticky plastičtější. Bronzer nahrazuje “doteky slunce”. Měl by se tedy nanášet na másta, která se přirozeně víc opalují: tváře, hřbet nosu, čelo. Ostatní místa obličeje se doporučuje jen lehce tupovat.

 • Bronzer se nanáší na tvář již nalíčenou krycím make-upem a opatřenou s běžně používaným pudrem.
 • Na tvář se nanáší středním nebo menším kulatým kosmetickým štětcem.
 • Na konečky štětin naneseme jemnou vrstvu bronzeru (přebytečný je třeba sklepnout).
 • Pak lehce přetřeme oblast pod lícními kostmi, čelo, hřbet nosu a bradu. Budeme-li mát svršek s výstřihem, tedy jemně poprášíme i dekolt.
 • Krémový bronzer se nanáší na stejná místa a důkladně se prsty roztírá.

Pak přejdeme na přímé denní světlo (třeba tváří k oknu) a v zrcátku, které postihne celý obličej, zkontrolujeme přirozenost líčení. Připadáme-li si jako ta již připomínaná „živá socha ze Staromáku”, celé líčení odstraníme a začneme znovu.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď