Jak poznat těhotenství: jak zjistit těhotenství

Zvláště v v počátečních fázích těhotenství má na vývoj miminka velký vliv všechno, co jíte a děláte. Proto je dobré umět rozpoznat vzniklé těhotenství co nejdříve. Konečnou jistotu vám však dá až těhotenský test nebo návštěva gynekologa.

Vynechání menstruace

Pokud se zeptáte kterékoli ženy jak poznat těhotenství, určitě vám jako první možnost navrhne náhlé vynechání menstruace. Nejde ovšem o stoprocentně spolehlivý příznak, k vynechání menstruace dochází i z jiných důvodů, např, při nemoci nebo při zvýšeném stresu. Na druhou stranu existují ženy, které měly v prvních třech měsících pravidelnou periodu případně často špinily. Proto máte-li podezření na začínající těhotenství, určitě nespoléhejte jen na vynechanou menstruaci.

Nucení k močení

Zvýšená hladina těhotenských hormonů a později i zvětšující se tlak dělohy na močový měchýř způsobuje častější nutkání na močení. V tomto období je proto zapotřebí častěji a více pít. Moč by měla být jasně žlutá a bez zápachu. Jestliže vás močení pálí či ucítíte-li neobvyklé aroma, vydejte se raději k lékaři. Může jít o začínající zánět močových cest, který nemá s těhotenstvím nic společného.

Ranní nevolnosti

Ranní nevolnosti jsou poměrně běžným příznakem těhotných žen. I když označení ranní nemusí být tak úplně přesné, protože se mohou objevit kdykoli během dne či noci. Viníkem je zvýšená hladina hormonu HCG. Častým spouštěčem nevolnosti je maso, a to syrové i tepelně upravené. Často totiž stačí pouze jeho zápach.

Neobvyklé chutě

Neuvěřitelné kombinace chutí u těhotných žen jsou opravdu pověstné. Kyselá okurka se šlehačkou nebo dort s hořčicí patří k těm méně exotickým. Patří sem i zvýšená chuť k jídlu a nezvyklá kovová pachuť přetrvávající v ústech, která vymizí do několika týdnů. To všechno se může stát spolehlivým prostředkem jak poznat těhotenství.

Citlivá prsa a zadeček

Zvýšená citlivost prsů a opuchlý nebo bolavý zadeček patří mezi další příznaky těhotenství. Na svědomí je mají především hormonální změny v těle a zadržování vody. Prsa mohou dokonce pálit. Dvorce tmavnou a v jejich okolí vystupují tmavé žilky.

Jak poznat těhotenství – Těhotenský test

I když výše popsané příznaky patří mezi léta tradované způsoby jak poznat těhotenství, konečnou jistotu vám dá až těhotenský test nebo návštěva gynekologa. Těhotenské testy jsou k dostání v lékárnách ve velmi širokém cenovém rozpětí. Ty kvalitnější připraví vaši peněženku zhruba o 150-250 korun. Levnější značky nemusí být spolehlivé a větší cena zase obvykle signalizuje nesmyslné předražení.

Jejich provedení je různé: od tenkého testovacího proužku až po propracované kousky připomínající tvarem i materiálem teploměr. Tyto typy se hodí hlavně tehdy, chcete-li pozitivní těhotenský test dát svému partnerovi např. pod stromeček jako překvapení.

Spolehlivost těhotenských testů

Těhotenské testy jsou poměrně spolehlivé, ale musíte je používat správně. Kupte je dva týdny poté, co se nedostavila obvyklá menstruace. Testy provedené dříve by mohly být falešně negativní.

4 komentáře

  1. Mam otazku mam divne chute a caste chozeni na toaletu a na zvraceni mi je kazdy den vecer a mam citlive prsa a porad jsem unavena chtela jsem jse zeptat zda to muze bit pricina tehotenstvi a menstruaci dostavam nepravidelnee

  2. dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když jsem měla bolesti v podbříšku, boleli mě záda mezi lopatkama, měla jsem chutě a u tohodle jsem si nebyla jistá jestli to patří do příznaků těhotenství měla jsem nevolnosti vždycky na večer, ale když jsem se vyspala tak to bylo dobré a 1 týden my vynechala menstruace a pak jsem jí dostala až 8 den kdy jsem si měla vzít další prášek antikoncepce tak jsem ještě 3 dny počkala ale pak se to nedalo vydržet a vzala jsem si prášek a dělala jsem si test který mi vyšel negativní myslíte že to co jsem napsala že patří k těhotenství děkuji

  3. Potrát- byla jsem v zaří na potratě v říjnu jsem měla 14 menstruaci normalní a tet už nemám měsíc menstruaci newím co to znamená jestli to není kvůlí tomů a nebo jsem v tom dělála jsem si test ale čárka nešla moc vidět poradte mi prosím díky

  4. Dobry Den jen sem se chtela zeptat. Uz mesic sem to nedostala jen trochu spinim a mam zmeny nalad. Na obliceji mam pigmentove skvrny. !ohla bych bxt tehotna??

Zanechte odpověď