Jak rozmotat řetízek

Kdy se nám zašmodrchá ozdobný řetízek? Když si jej chceme navléknout, protože ten jediný bude ladit s ošacením, a přitom pospícháme, či vlastně už máme zpoždění. A další otázka: Jaká rada ohledně zamuchlaného řetízku nejvíc naštve? Že si máme šperky pořádně ukládat, protože pak by se řetízek zcela jistě nezamuchlal. Tak jak rozmotat zašmodrchaný řetízek?

Kdy se řetízek nejspolehlivěji zauzluje

Někdy se zdá, že zašmodrchání řetízku způsobují nějaké záhadné síly. Řetízek řádně uložíme a pak – ne hned, ale tak za týden – pro řetízek sáhneme a v ruce máme chrastivý „cucek“. Stane se to ve chvíli, když někam odcházíme a:

 • manžel si už nazouvá boty;
 • partner si nás právě přišel vyzvednout k odchodu;
 • zrovna přijel taxík a taxametr běží;
 • za pět minut odjíždí poslední autobus do města a cesta na zastávku trvá šest minut normální chůze.

Řetízek je beznadějně zauzlovaný, a přitom se ho nikdo ani nedotkl.

Nedovolit nervům, aby povolily

Ztrácet čas rozmotáváním, když chybí „svatá“ trpělivost, je nebezpečné. Mnohý řetízek už „letěl“ do koše nebo byl vzteky roztrhán, když nervózní prstíky majitelky nemohly najít správné řešení řetízkového „hlavolamu“. A přitom existují triky, jak řetízek rozmotat během mžiku.

Jak rozmotat řetízek: Rady, triky, tipy

Olej – a je to

 • Nejefektivnější metoda, jak uvolnit uzly na řetízku je olejová lázeň. Stačí na talířek nalít trochu oleje – na šicí stroje nebo i stolního – a zamotaný řetízek v něm namočit. Po malé chvíli se uzlíky rozvolní a řetízek snadno prsty roztáhneme a rozmotáme.
  Někdo radí místo prsty roztáhnout zauzlení řetízku dvěma párátky nebo jinými vhodnými tenkými pevnými drátky či silnějšími jehlami.

Když není olej „při ruce“

 • Podle jedné rady stačí, když se řetízek vloží do „jeskyňky“ z volně semknutých dlaní a chvilku se jimi třese. Po chvíli by mělo dojít k uvolnění a řetízek by mělo jít rozmotat.
 • Podobně by mělo zafungovat, když řetízek třeseme v dlaní uzavřené sklence.
 • Uzlíky lehce promnout mezi ukazováčkem a palcem. Prý se uvolní.
 • Dalším tipem je zakápnout zašmodrchaný řetízek tekutým mýdlem trochu naředěným vodou,
  a nebo mýdlovou vodou z mýdla tuhého.
 • Řešením zamuchlaného řetízku by mělo být zasypání dětským pudrem. Jen se pudr musí dostat mezi všechna očka řetízku, pak to prý jde snadno.
  Zda dá použít i pudr kosmetický či magnézium, to babská rada neuvádí, ale lze to předpokládat.
 • Naprosto pragmatickým řešením je donést řetízek do zlatnictví. Asi to bude služba „na počkání“ za symbolickou cenu.

Máte vedle sebe muže? Tak hřebík do zdi ne!

Prevence? Podle Murphyho zákonů je každá prevence marná. Ať řetízek ukládáme na samet do etuje nebo věšíme na speciální háčky a jiné zavěšovací přípravky, stejně se řetízek zamotá ve chvíli, kdy ho nutně potřebujeme a čas tlačí.

Ze všech předávaných rad tedy alespoň jedna, jak řetízek neukládat. V jedené na internetu dohledatelné diskusi pisatelka doporučuje pověsit řetízek na hřebík zatlučený do zdi. Ruku na srdce, milé dámy. Dokážete si představit, co by dělal váš manžel, partner, otec nebo dědeček, kdybyste zatloukly hřebík do zdi? Ne, hřebíky do zdi se zkrátka nezatloukají. A to ani proto, aby se nezamotal řetízek.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď