Jak uspat miminko

Probdělé noci a večery strávené uspáváním miminka. Takový režim si můžete dovolit, máte-li podporu a pomoc rodiny a pokud máte jedno dítě. Přijde-li na svět sourozenec, je situace o poznání složitější. Jak naučit dítě samostatně usínat?

Usnout se musí dítě naučit

Odborníci jsou toho názoru, že dětem do tří měsíců věku nemá smysl vštěpovat pravidelný režim uspávání, s výjimkou dodržování pravidelných denních rituálů, na které si děti snadno zvyknou.

Jistý návyk, který je slučitelný s celkovým fungováním rodiny, je i v tomto období jistě žádoucí. Mezi nejspornější praktiky patří usínání na matce nebo s matkou v posteli – odborníci v tomto směru nejsou jednotní, někteří tyto rituály zavrhují, jiní je doporučují.

Problém miminkem spočívá v tom, že neumí sama o sobě usínat, musí se to naučit. Život mimo tělo matky pro ně představuje velkou změnu a i usínání je zcela nová věc, se kterou se musí nejprve seznámit.

Od čtvrtého měsíce…

Klíčem k úspěchu a spokojenému spaní jak dítěte, tak rodiče je pomalý, ale důsledný návyk usínání. V době, kdy obvykle ukládáte dítě ke spánku, pokračujte uspávacím rituálem, ale zopakujte ho jen jednou. Rozlučte se s miminkem a odejděte.

Pokud začne miminko plakat (což je pravděpodobné), přijďte k němu, pohlaďte ho, ale opět odejděte. Postupně intervaly mezi jednotlivými příchody prodlužujte – dítě nebude mít pocit, že ho opouštíte, protože za ním chodíte, a zároveň trénujete jeho odolnost.

Nejčastější zloději spánku

Teorie je hezká, ale… existují období v životě miminka, která úspěšnému nácviku usínání brání, ba ho znemožňují. Jedná se o období, kdy je dítě nemocné, trpí horečkami nebo mu rostou zuby. Dalším takovým obdobím je velká vývojová změna – například zavádění prvních příkrmů, odstavování nebo období silné separační úzkosti.

Ve všech uvedených etapách se vyplatí trpělivost a rodičovská láska, netrvat na zavedených pravidlech je v tomto případě lepší. Dítě potřebuje lásku a pochopení, až bude připravené na osvojování si nových návyků, můžete opět začít.

Zanechte odpověď