Jak uvázat kravatu

Jestliže si muž – jakéhokoliv věku – oblékne sako s jednobarevnou nebo proužkovanou košilí, samo sebou by si měl rovněž uvázat kravatu. Kravata ke košili v saku patří „organicky“, že když ji muž uvázanou nemá, jeho okolí ji na něm postrádá. Uvázat si kravatu patří k základním mužským dovednostem, třeba jako holení. Někteří muži si zakládají, že dokážou uvázat kravatu na několik různých způsobů. Ale nestanou se „méně mužnými“, když budou umět uvázat kravatu jen na jeden způsob, za to tak říkajíc „poslepu“.

Oprátka, a nebo šátek od milé?

O muži v košili a v saku bez kravaty se někdy říká, že vypadá „jako utržený d šibenice“. Možná má toto okřídlené rčení něco společného s historií nošení kravaty. Smyčku kolem krku, prý coby symbol oprátky, začali v 17. století nosit vojáci – Chorvaté žijící ve Francii. Vyjadřovali tím protestní nesouhlas s nespravedlivou popravou povstalců. Z protestu se stala móda, provazy byly nahrazeny hedvábnými stužkami.

Jiná pověst se týká také Chorvatů, ale podle ní nosili chorvatští vojáci kolem krku šátečky, které jim daly pro vzpomínku jejich dívky. Vojáci s šátečky se dostali do Francie, kde byla jejich móda napodobována.

Ať tak nebo tak, a Chorvaty kravaty souvisejí, Chorvat se francouzsky řekne Croatte a toto zůstalo i pánské oděvnímu doplňku, který se postupem let stal i oficiální součástí pánského oblečení (spolu s motýlkem).

I v současné době se muži všech věkových a sociálních skupin dostávají situací, kdy je kravata nutností a přítomnost muže bez kravaty je nepřístojná, až nepřípustná.

 • Na kravatu je třeba muže zvykat odmala. Toho by si měly být vědomy maminky, když chystají slavnostní oblečení pro hocha. Nemusí to být hned kravata, ale stužka pod krkem dá každé jednobarevné košili sváteční ráz a učí chlapce zvykat si na budoucí kravatu.

Muž sám si váže, ale i rozvazuje

Kravatu by si měl každý muž vázat sám. Ideální je, když ho to naučí otec. V domácnostech, kde otec není, by to měl být třeba dědeček, strýc nebo jiný mužský příbuzný. Když opravdu žádný muž v rodině není, aby by chlapci ukázal, jak uvázat kravatu, zůstává to na matce. Měla by s tím začít včas, a ne půl hodiny předtím, než mladý muž odchází na první taneční.

Uvázat si kravatu se nejlépe učí, když instruktor a „žák“ stojí vedle sebe, nikoliv proti sobě – zrcadlově. Tak se mladík naučí vázat si kravatu sám a poslepu. U zrcadla pak už jen uzel dotáhne. Nechat si kravatu vázat matkou nebo pak manželkou je trochu – inu, nemužné. Ideálem je, když má už mladý muž pocit, že m nikdo jiný neuváže kravatu lépe, než on sám.

S nácvikem vázat kravatu by se měl fixovat návyk kravatu po sundání vždy rozvázat. Že kravata nebyla „léta páně“ rozvázána se na ní pozná a celkovému vzhledu muže to jen ublíží.  I kdyby měl oblek a košili sebelepší, bude působit „uváleně, nečistě“.

Ať se móda kravat mění všelijak co se barvy, vzoru, šíře a materiálu týká, vždy platí pravidlo, že kravata svou špicí musí sahat ke spodní hraně spony opasku (který je rovněž nezbytný). Krátká i dlouhá kravata budí úsměv okolí.

Za klasiku ve vázání kravaty je všude považován tak zvaný winsdorfský uzel.

Jak uvázat kravatu

Klasický winsdorfský uzel

 • Kravatu položíme kolem krku, širší konec by měl být asi o třicet centimetrů delší než konec úzký.
 • Širší konec překřížíme přes úzký, úzký je vespod, široký nahoře.
 • Širším koncem obtočíme úzký konec a vzniklým „okem“ pod límcem ho protáhneme, takže bude širší konec lícovou stranou navrchu.
 • Širší konec kravaty srovnáme na levou stranu.
 • Širší konec kravaty přetáhneme pod úzkým koncem na pravou stranu a zpět skrz oko mezi límcem a kravatou na pravou stranu tak, aby rub kravaty byl směrem od našeho těla.
 • Širší konec kravaty přetáhneme přes užší konec z pravé strany na levou.
 • Pak znovu provlečeme široký konec kravaty skrz oko mezi kravatou a límcem.
 • Protáhneme širší konec kravaty dolů skrz přední část uzlu.
 • Utáhneme uzel kravaty směrem k límečku – oběma rukama a podle vůle krku.
 • Uzel nesmí být ani příliš volný, ani škrtit.

Zanechte odpověď