Jak vyčistit bílé tenisky

Bílé tenisky, respektive bílá plátěná letní obuv, se v módě objevují s pravidelností téměř periodickou. A právě tak pravidelně se s panující módou vyskytne i problém, jak bílé plátěnky udržet stále zářivé, a nebo – když se to podaří (což je téměř nemožné), jak bílé tenisky vyčistit. Naše babičky – například – bílé plátěnky potírali školní křídou. Od té doby se ale čisticí technologie posunuly dál a nároky na čistotu se zvýšily. Takže co se radí v oblasti čistění bílých plátěných botek ve druhé dekádě jednadvacátého století?

Móda pěkná, ale ta údržba

Bílé tenisky, balerinky nebo jiné bílé plátěné boty jsou v domě jejich panující módy skoro “nezbytným” doplňkem letních outfitů. Sluší především dívkám, slečnám a mladým ženám. Ačkoliv – vhodně sladěny s letním úborem – nepůsobí nepatřičně ani na nohách dam vyšších věkových kategorií.

Podstatou tohoto typu letního obuvi je jejich zářivá bělostnost. Zašedlé, zahnědlé, potřísněné nebo flekaté bílé plátěnky nejsou ani trochu šik, ba právě naopak – působá “ušmudlaně”, a ušmudlanost spíš odpuzuje než by budila obdiv. Jestliže čistě bílé tenisky jsou brány jako doplněk hodící se k celkovému letně sladěnému oblečení a pozorovatel je vnímá jen jako součást celku, špinavých nebo zašlých bílých plátěnek si každý všimne na první pohled – a celkový dojem už nezachrání nic.

„Přece je nevyřadím!“

Když už ne-bílé tenisky stály pár korun, není žádný problém zařadit je v botníku o poličku níž a deklasovat je na boty do lesa, na zahradu – a podobné ryze praktické účely. Jenže když je móda bílých tenisek právě žhavá, dodávají je na trh i značkoví výrobci, a pak už bílé tenisky kupujeme v řádech stokorun – i víc. A vyřadit po prvním dešti takové drahé boty z oficiálního oběhu je škoda. Co s nimi, aby byly znovu bílé a aby je naše čištění nezničilo?

Jak vyčistit bílé tenisky

Naše babičky skutečně zašlé bílé plátěné boty počmáraly školní křídou. Vlastně jenom zakryly špínu. Ale pak se asi musely pohybovat velmi opatrně – jednak z nich musela křída trochu opadávat, jednak musely zabílit všechno kolem sebe – včetně nohavic svých společníků. To nechceme. Žijeme hygieničtěji a mnohem dynamičtěji.

Kolují mnohé rady, jak teniskám vrátit jejich bělost. Například:

 • Z tenisek vyšněrujeme tkaničky a opatrně – aniž bychom ještě víc zašpinili plátno – umyjeme jejich podrážky a gumové prvky. Mají-li volně vyjmutelné prvky – stélky- vyndáme je.Pak tenisky vypereme ve vlažné vodě, v níž je prací prášek na bílé prádlo s částicemi pro optické zvýšení bělosti. Můžeme použít měkký kartáček nebo houbu. Dobře vymácháme, abychom z plátna vyplavili zbytky prášku. Proces by měl rychlý.
  Necháme vykapat. Pak mokré tenisky vyplníme nebarevným papírem nebo utěrkou, která je vypne. Dokud jsou ještě vlhké, vycpávku vyndáme a necháme tenisky volně vyschnout.
  Tkaničky přepereme také v prací lázní, ale zvlášť.  Neměly by schnout na přímém slunci.
 • Někomu se osvědčilo tenisky (zbavené nečistot z podrážky) namočit a znečištěná místa pokapat citronovou šťávou. Po asi hodinovém působení tenisky ručně přeperou ve slabém pracím roztoku (opět je vhodnější prášek na bílé prádlo).
 • Jiná nedají dopustit na čistění tenisek zubní pastou. Ta zajistí určitý abrazivní účinek. Nakonec je nutno botu zlehka přeprat.
 • Velmi populární je také čistění bílých tenisek směsí jedlé sody a octa. Protože spotřeba sody je značná – doporučuje se ¼ šálku jedlé sody na 125 ml bílého octa, je třeba koupit nějaké ekonomické balení sody.
  Obě ingredience se smíchají – načež zákonitě začnou bouřlivě reagovat (kyselina versus zásada). Vzniklou pěnu se radí okamžitě nanášet na tenisky (umyté a bez tkaniček) a měkkým kartáčkem zatřít.
  Pak se směs nechá asi půl hodiny působit. Nakonec botky vymácháme ve vlažné vodě.
 • Některé rady 
se zmiňují o použití pouze octa.
 • Podle někoho zase stačí mýdlo a kartáček.
 • Mastné skvrny se dají odstranit obvyklým čističem na textil – třeba benzinem. A pak botu přeprat.
 • Jiná rada na mastné skvrny – vlasový šampon.

Co se obecně nedoporučuje

 • Prát bílé tenisky v pračce (vysoká teplota může zničit stélku, vycpávku, podrážku, boty se mohou rozlepit. Do pračky se dávají leda boty dětské, u kterých záleží především na hygienické čistotě, než na bezchybné bělosti.
 • Používat odbarvovače nebo bělidla (Savo a podobně).
 • Prát boty v horké vodě nebo vyvážet.

Upozornění

 • Po každém “mokrém” čistění či praní se plátěná bota srazí – to je přirozený jev u plátna. Po krátké chvilce nošení se zase roztáhnou. Potíže mohou nastat u malých dětí, kterým se nebude chtát podstoupit “zípas” při nazouvání sražené tenisky. Chce to trpělivost na obou stranách.

Zanechte odpověď