Jak vyčistit koženou kabelku

Kožená kabelka, nadčasový výrobek, který nepodléhá módě a jenž mohou nosit ženy všeho věku. Kožená kabelka, symbol elegance a dobrého vkusu. Kořená kabelka, galanterní doplněk, na který by žena měla být obzvlášť opatrná. Jak se o koženou kabelku starat a jak koženou kabelku čistit?

Kožená kabelka, vizitka pravé dámy

Kožená kabelka potřebuje jednak péči “udržovací” – musíme ji čistit z hygienických důvodů od běžných nečistot způsobených obvyklým nošením. Ale také se může stát, že koženou kabelku nechtěně znečistíme, a nebo nám je cizím zaviněním znečištěna. Jak v takových případech postupovat?

Dobrá rada je někdy k ničemu

To, co radí odborníci, zní naprosto logicky: už při nákupu se informovat o způsobu údržby kožené kabelky. Z toho vyplývá i jiná samozřejmost, že by měl člověk koženou kabelku (která nikdy nebyla, není a nebude levná) nakupovat jen v důvěryhodných obchodech a od důvěryhodných výrobců. To je snadná rada, která se ovšem nesnadno dodržuje.

 1. Když si v naší zemi vyhlédneme v obchodě s koženými doplňky kabelku a jdeme si ji koupit, prodavač by měl informace o údržbě na požádání podat. Kabelky totiž nenesou povinné značení o způsobu údržby, jako třeba oděvy. Při takovém nákupu není také problém s prodejním dokladem o nákupu kabelky pro případnou reklamaci.
 2. Ovšem drahé kožené kabelky dost často bývají darem od pozorných partnerů – pak prodejku a informaci o údržbě nedostaneme. Leda vymámit z dárce adresu obchodu a zajít tam pro informace, ale to je dost krkolomné řešení.
 3. A existuje ještě jiný typ nákupu, kdy nedostaneme informace ani záruční list, a to v zahraničí na tržištích. Pro některé destinace jsou kožené výrobky typické. Zboží je viditelně kvalitní, jedná se (už podle vůně) skutečné o pravou kůži, ale jediná informace, kterou od prodávajícího dostaneme, je cena, někdy přepočítaná na z místní měny na dolary.

Péče o koženou kabelku

Kožené kabelce bychom měli dát vše, co jí náleží. Proto je nejlepší volit speciální přípravky, které jsou přímo na čistění kůže a kožených výrobků určeny. K nim patří i preventivní impregnační přípravek, kterým je odborníky doporučováno kabelku ošetřit ještě dřív, než jin začneme nosit. Přípravek se volí podle typu usně, z níž je kabelka zhotovena. Má smysl ochranný.

K běžné údržbě se používají impregnační tuky nebo vyživující krémy určené na údržbu kožených galanterních výrobků. (Naše prababičky k tomu používaly mléko, ale my už jsme trochu dál.)

Při znečištění je třeba nános nečistoty očistit vlhkým hadříkem bez saponátu nebo mýdla a vytřít jemným “tupováním” dosucha. Nedrhnout.  Pak podle návodu použijeme čistící pěnu na kůži. Sice něco stojí, ale v případě kožené kabelky se vyplatí koupit si je. Nějakou dobu v domácnosti vydrží.

Jak čistit kůži: Babské rady bez záruky

 • Koženou kabelku nebo boty zkuste podle babské rady  vyčistit a vyleštit pomerančovou kůrou – budete možná příjemně překvapeni. Raději ale pokus vyzkoušejte na starším nebo už poškozeném kusu.
 • Pro lesk výrobků z pravé kůže někdo radí použít směs 0,25 l smetany a 25 ml lněného oleje. 
 • Dalším možným způsobem je rozprašování roztoku ovocného octa 15 ml a 160 ml vody. Boty necháme zaschnout a pak je vykartáčujeme kartáčkem na boty.
 • Mastné skvrny na semišových věcech údajně pomůže odstranit guma na tužky nebo tak zvaný surová guma. 
 • Přeschlé kožené oděvní součástky (bundy, kabáty, kabelky) přetřeme hadříkem namočeným v ricinovém oleji. 
 • Na jemnou kůži je prý také dobrý prostředek – 1 lžíce mléka a 1 vaječný bílek. Touto směsí potřeme předmět a nakonec přeleštíme flanelovým hadříkem.
 • Znečištěný předmět lze prý lépe vyčistit za pomoci slabého roztoku čpavku a potřít pomerančovou kůrou.
 • Plíseň lze odstranit za pomoci vazelíny a pak kůži ošetřit impregnací.

Zanechte odpověď