Jak vymalovat dětský pokoj? Barevně, čistě a vkusně

Vymalovat dětský pokoj není žádná velká věda, když se dodrží určité zásady. Dětský pokoj je třeba vymalovat ekologickými barvami, z nichž se neuvolňují žádné alergeny, pachy nebo zdraví škodlivé látky. Odborníky je doporučováno vymalovat dětský pokoj pestrými nebo světlými barvami. Je ovšem třeba brát do úvahy zařízení pokoje, aby nepůsobil nevkusně.

Přípravné práce

Dětský pokoj lze vymalovat svépomocí, není tře ba zvát na tuto práci odbornou firmu. Před započetím „malířských“ prací je třeba příprav:

  • Rozmyslet se, jaká bude barevnost pokoje (i s přihlédnutím k počtu jeho obyvatel)
  • Změřit plochu stěn a stropu, abychom věděli, kolik barvy bude třeba
  • Zhodnotit stav dosavadní malby a podle toho se rozhodnout, zda bude třeba stěny škrábat nebo jen přemalovat stávající.
  • Jak při každém malování nejprve vyklidíme místnost, podlahu pokryjeme papírem (je to lepší než fólie, protože se při znečistění malbou neklouže). Ze stěn vytaháme nepotřebné skoby, zasádrujeme díry a případně otlučené rohy.

Bílý strop zesvětlí místnost

Třebaže budeme dětský pokoj malovat asi odvážnějšími barvami, strop bychom měli natřít vždy na bílo. I když zejména ženy mívají tendenci propadat „kreativitě“ (asi každá z nás v určitém období prošla érou barevných stropů), bílý strop není jen módě nepodléhající klasika, ale rovněž opticky zvětší místnost a dobře odráží a rozptyluje světlo, což je pro dětský pokoj žádoucí.

Dobře vypadá (a malířovi usnadní práci), když pod stropem ponecháme bílý pruh. Šířka záleží na výšce místnosti, obvykle to bývá 10 až 20 centimetrů. Efektně působí a barvy zdůrazní i bíle vymalované rohy (vlastně předěly barev).

Jakými barvami vymalovat dětský pokoj?

Barevné odstíny, jimiž chceme vymalovat dětský pokoj, volíme podle jeho obyvatel: děvčata mají ráda teplejší tóny, chlapci spíše studenější, ale to není pravidlo. Jestliže dětský pokoj obývá více dětí, můžeme jej vymalovat barvami, které budou označovat jejich prostor (žlutá, oranžová a bílá pro dvě děvčata, oranžová, zelená a bílá pro děvče a hocha…). Je třeba mít na paměti, jakou barvu bude mít ostatní vybavení dětského pokoje, aby barev nebylo příliš.

  • Jestliže je dětský pokoj tmavý, není na škodu vymalovat jej žlutě (příjemnější je odstín žloutkový než citronová žluť).
  • Oranžová je sice oblíbená (veselá a teplá), ale poměrně tmavá, takže jí prospěje sousedství s bílou.
  • Vymalovat celý dětský pokoj červenou barvou odborníci nedoporučují, červená je poněkud agresívní, přitahuje oči, zneklidňuje a unavuje.
  • Modrá barva je pro dětský pokoj vhodná v kombinaci s bílou nebo s nějakou jinou teplejší barvou (béžová, krémová). Na modro vymalovat dětský pokoj chtějí většinou chlapci.
  • Modrá barva, a právě tak zelená, dělá někdy trochu nezdobu – ráda flekatí. Je třeba počítat s minimálně dvěma nátěry.

Obrázky? Záleží na vkusu rodičů

Co se týká obrázků malovaných na stěnu, je to otázkou vkusu rodičů. Malby veselých zvířátek a podobně se ovšem hodí tak pro předškoláky.

Naopak pubescentovi můžeme nabídnout jednu stěnu k vlastní tvorbě. Může si ji pojednat třeba ve stylu graffiti, jen musí použít klasické barvy na stěnu, nikoliv emaily, které pak nelze odstranit.

Zanechte odpověď