Jak vyprat šmír

Skvrny od šmíru, ať přímo na oblečení nebo na textilních doplňcích šatníku i domácnosti, hospodyňky trápí zřejmě od doby vynálezu strojních mazadel na bázi tuku. Nejsou to jen manželky strojních mechaniků, které obvykle mají svůj způsob, jak dostat šmír z oblečení. Šmírem umazané šatstvo se vyskytne v každé domácnosti. Proto je dobré vědět, jak šmír z oblečení vyprat nebo jinak odstranit.

Co je to šmír?

Šmír. Co je to šmír? Slovníky uvádějí, že šmír je například kolomaz na osy povozů, olej, vazelina, mazadala, polotuhá mazadal. S tím lze jistě souhlasit. Ale jedná se jen o polovinu šmíru, tu sice mastnou, ale relativně čistější.

V domácnosti slovem šmír označujeme až to, co se vznikne, když se mazadlo (vazelína, motorový či strojní olej či jiné mazadlo) spojí s nečistotou a prachovými částicemi z okolního prostředí. Černá vazká mastná hmota, která se dál rozmazává, páchne, proniká mezi vlákna textilie a vytrvale vzdoruje běžné údržba.

Kde se ke šmíru “přijde”?

 • Šmírem je znečištěno pracovní oblečení všech strojních mechaniků.
 • Od šmíru bývá ušpiněno šatstvo řidičů nákladních vozů a jiných užitkových vozidel, na kterých si řidiči provádějí sami různé úpravy nebi opravy.
 • Šmírové stopy zanechají na nohavicích nechráněné řetězy jízdních kol, trojkolek, mopedů.
 • Od šmíru bývají umazaní údržbáři železničních vozidel a traťových svršků.
 • Původ šmírové skvrny na dětských oblečcích obvykle není možno identifikovat, protože děti se dokážou od šmíru umazat kdekoliv.

Jak vyprat šmír

Při čištění skvrny od šmíru je tedy třeba odstranit z textilu jak slořku tukovou (který už sama o sobě způsobuje starosti) a pak i zmeštění mechanickými částicemi (olejem prosáklý prach, bláto, částeřky asfaltu a jiné).

Odstranit skvrnu bez narušení podstaty látky

 • Když se jedná o skvrnu od šmíru na solidním a dražším oblečení (šaty, sako, oblek, plášť), je nejlepším řešením odnést oděv do chemické čistírny, upozornit a nechat zapsat do knihy zakázek podstatu skvrny a nechat vyčištění na odbornících. Není to zadarmo, ale tu pojistka, že kdyby něco… Oděv musí být pochopitelně opatřen všitými znaky pro čištění.
 • Další poměrně jisté řešení je použití čisticích přípravků přímo určených k odstraňování skvrn od šmíru. Postupovat podle návodu. Mohou to být: speciální řady přípravků s tímto určení od tradičních výrobců čisticích prostředků, dále tradiční domácí čističe jako benzinový čistič skvrn nebo čikuli.
 • Na pracovní oblečení kupovat prací přípravek k tomu určený (Montéráček)
 • Chemická rozpouštědla benzín, perchloretylen, chloroform, terpentýn, benzen. Při jejich použití je třeba textil nejprve navlhčit, aby se rozpuštěná špína nešířila do okolí původní skvrny. Pak se oděv přepere v pracím prostředku s přídavkem prací sody.

Rady a zkušenosti

 • Praktické rady navrhují na skvrnu nejdřív nanést nějaká tuk – sádlo, olej, vazelínu… Pak podložit savým ubrouskem a vytírat směrem ke středu. Mastnou skvrnu pak ručně omýt v koncentrovaném detergentu a celý kus vyprat v pracím prostředku.
 • Jiná rada: v drogerii zakoupené žlučové mýdlo nebo žlučový gel.
 •  Čistič na textil a čalounění ve spreji – nastříkat, chvíli nechat působit, setřít, přeprat.
 • Ruční čištění pomocí mýdla s jelenem – navlhčit flek, potřít mýdlem a mnout.

Zanechte odpověď