Jak vyvolat porod

O umělém vyvolání porodu se vede mezi ženami i odborníky mohutná diskuze. Bohužel v některých případech je umělé vyvolání porodu nutné. Ale existují i přirozené metody jak vyvolat porod.

Proč vyvolat porod?

Důvodů existuje hned několik. Zdravotní problémy matky či dítěte jsou samozřejmě nepopiratelné. O něco hůře se nahlíží na vyvolávání porodu u žen, které tzv. přenášejí. V praxi to znamená, že těhotenství trvá déle než 41-42 týdnů. Důvod je jednoduchý: životnost placenty je právě jen zmiňovaných 42 týdnů, leckdy i méně. Dochází na ní k infarktům, které zabraňují správnému zásobování plodu živinami a kyslíkem.

Jak vyvolat porod – lidové metody

Lidové léčitelství zná mnoho metod, které lze s větším či menším úspěchem využít k vyvolání porodu. Vždy ale platí, že tělo ženy musí být na porod připravené. Není-li, tyto metody obvykle nefungují.

Jak vyvolat porod – přípravné procedury

Pití čaje z maliníkových listů se doporučuje od 34.-36. týdně těhotenství. Porod sice přímo nevyvolává, ale pomáhá uvolnit svalstvo a přivolává kontrakce. Návod je jednoduchý: 1 polévkovou lžíci sušené bylinky přelijeme šálkem horké vody. Necháme 15 minut vyluhovat a pijeme 3-4x denně.

Hladký průběh porodu podporuje i konzumace lněného semínka, změkčuje totiž stolici a tím se usnadňují děložní kontrakce. Ideální jsou 1-2 lžičky denně.

Jak vyvolat porod – praktické lidové metody

Asi nejznámějším vyvolávačem porodu je sex. Mužské sperma totiž obsahuje prostaglandiny, které změkčují děložní hrdlo. Když se žena vzruší, vylučuje také prostaglandiny, takže účinek je zesílený.

Chůze do schodů a ze schodů a namáhavá práce prý také porod vyvolávají. Není pravda, že by se přitom mohla miminku zamotat pupeční šňůra okolo krku, k tomu dochází za jiných okolností.

Mezi využívané metody jak vyvolat porod patří i teplá koupel. Voda nahřívá dělohu, pomáhá jejímu uvolnění a urychluje příchod děložních stahů. Pro větší uvolnění můžete do vody přidat i aromatické oleje, např. levanduli.

Mezi porodními asistentkami je velmi oblíbená stimulace bradavek, při které se do krevního oběhu vylučuje hormon oxytocin. Dvě až tři minuty mezi prsty silně třete obě bradavky. Pak zařaďte tříminutovou přestávku a opět pokračujte. Připravená děloha se ozve do třiceti minut.

Jak vyvolat porod – lékařské metody

Mezi nepříjemné ale poměrně účinné metody patří tzv. Hamiltonův hmat, který provádí ženě gynekolog při pravidelné prohlídce – samozřejmě s jejím souhlasem. Při částečně otevřeném hrdle se lékař pokouší odloupnout vak blan od děložní stěny, což může vyvolat porod.

Rozbíhající se porod může urychlit také injekce hormonu oxytocinu, které zesílí děložní stahy. Často pomůže i umělé protržení plodových obalů, po kterém hlavička dítěte více nalehne na průchod a tím urychlí jeho otevírání.

Jestliže se děložní hrdlo neotvírá vůbec, je nutné přistoupit k vyvolání porodu za pomoci tablet, gelu nebo napuštěného vlákna. Do blízkosti děložního hrdla se tímto způsobem zavádějí prostaglandiny, které ho změkčují a otevírají. Takovéto vyvolávání může trvat i několik dní a při neúspěchu je nutné přikročit k císařskému řezu. Bohužel, jiné metody zatím neexistují.

Zanechte odpověď