Jak zkrátit kalhoty

Určitě se vám již někdy stalo, že jste si koupila kalhoty s příliš dlouhými nohavicemi, které vyžadovaly zkrácení. Na tento problém narážejí především ženy menší postavy. Pokud jste příliš vysoká, bude vás trápit spíše opačný problém. Naštěstí každé kalhoty je možné zkrátit. Většinou je nezkracujeme více než o 10 až 15 cm, takže i když mají například zvonový střih, je toto zkrácení snadno proveditelné.

Ačkoliv je samozřejmě pohodlnější zakoupit si kalhoty v odpovídající velikosti a žádné úpravy neřešit. Zkrácení kalhot přichází v úvahu u všech typů materiálů. Není totiž nic horšího než příliš dlouhé kalhoty s ošoupanými a roztřepanými nohavicemi.

Co potřebujete ke zkrácení kalhot

jak zkrátit kalhotyPro zkracování nohavic svých kalhot budete potřebovat několik užitečných pomocníků. Přijdou vám vhod nůžky, špendlíky, nit, jehla, šicí stroj nebo zažehlovací páska a žehlička. Úprava nohavic u vašich prvních kalhot může být trochu pracnější a vyžadovat více času. Pokud ale zakládáte již několikáté kalhoty, vše zvládnete pohodlně během půlhodinky.

Velmi důležité je pečlivé odměření délky nohavic. Pokud kalhoty zkrátíte příliš, nebude výsledek vaší práce rovněž uspokojivý. Vymluvit se pak můžete pouze na to, že se nosí i kalhoty s délkou pouze ke kotníkům. Nehodí se však ke každé obuvi, takže je možné, že vaše kalhoty po špatném zkrácení budou opravdu nenositelné.

Jak postupovat při úpravě délky kalhot

Nejprve musíte rozpárat původní švy. Na to využijete nůžky nebo řezací nůž. Dejte si dobrý pozor, abyste si při párání neudělali do kalhot. Kalhoty založte tak, aby jejich délka končila přibližně dva centimetry nad zemí, pokud jste obuví.

Nazujte si k nim tedy boty, které plánujete nosit nejčastěji. Problém je u kalhot, které nosíte jak k lodičkám na podpatku, tak i ke sportovním botám s plochou podrážkou. Zkraťte je tak, abyste nohavice při chůzi nešoupali po zemi. Vhodnější je tedy zastřihnutí dle sportovních bot.

Zkrácení kalhot zvládne každý

Kalhoty ohněte dovnitř ve správné délce a svou záložku si připevněte špendlíkem. Špendlíky zajistí, že se vám nastavená délka nijak neposune. Jakmile si kalhoty sundáte ze svého těla, obraťte je na rub a dejte si pozor, abyste jejich délku nijak neposunuly. Pokud jsou nohavice stále příliš dlouhé, doporučujeme je ještě zastřihnout. Následně můžete nohavice kalhot prošít na šicím stroji a máte hotovo.

Jak založit kalhoty bez šicího stroje

Zakládání nohavic v ruce je příliš složité. Pokud nevlastníte šicí stroj, doporučujeme využít speciální záložky nebo oboustranné zažehlovací pásky, kterou pouze zažehlíte horkou žehličkou. Pak jen stačí nohavice olemovat, což zvládnete jehlou a nití pohodlně v ruce. Při šití je důležitý i výběr barvy nitě. Ta by měla být shodná s tou, která je použitá na zbývající látce kalhot.

Zanechte odpověď