Jezero Lochness

Většina z nás zná tuto krásnou lokalitu jako legendární sídlo strašné skotské příšery, které se čas od času ukáže zvědavým turistům. Okolí jezera Lochness však dokáže také nabídnout mnoho zajímavého – od úžasné krajiny a po nevšední ruinu hradu.

Jezero Lochness ((skotskou gaelštinou Loch Nis ) leží ve skotské vysočině, která je pro toto území zcela typická. Jeho hladina se rozlévá v ledovcově-tektonické dolině Great Glen, patřící pod správní oblast Highland. Jezero Lochness se rozkládá na 56,6 km2. Délka je obdivuhodná – 34 km, šířka je o něco méně impozantní (1,5 km v nejširším místě) a o hloubce už skoro škoda mluvit. I se sedmdesátimetrovou vrstvou bahnitých sedimentů jde pouze o 305 metrů. A pro kompletní info, nadmořská výška lochnesského jezera činí 16 metrů.

Břehy jezera se pyšní velkou výškou a členitostí, jsou skalnaté. Největším přítokem je řeka Oich přitékající z jihu. O odtok se stará řeka Ness, které přibližně po pěti kilometrech ústí do Severního moře.

Jezero Lochness

Jezero Lochness – tam, kde žije legenda

Ze všeho nejvíc se však jezero Lochness proslavilo svým údajným prehistorickým obyvatelem, připomínajícím plesiosaura. Pokud i vás tato legenda fascinuje, určitě svůj výlet začněte v městečku Drumnadrochit. Tady to totiž lochneskou doslova žije. Najdete tu dvě muzea se „zaručenými informace“ a také množství stánků se suvenýry od triček až po roztomilé plyšového lochnesky a hraní pro nejmenší děti.

Až se nabažíte místní atmosféry, vyjdete se po skalnatých březích na západ. Po pár kilometrech dojdete k ruině hradu Urquhart až ze 13. století. Právě odtud je na rozlehlou hladinu jezera ten nejkrásnější výhled. A turistů tady obvykle také moc nenajdete, ono nahoru je to trochu štreka. Jen léto je v tomto ohledu výjimkou, tehdy patří hrad Urquhart k nejnavštěvovanějším architektonickým památkám Skotska. Rozvaliny masivních zdí i dnech působí impozantně a dovolí vám představit si původní velkolepost sídla hradních pánů v plné kráse.

Hrad však nebývá zcela osamělý. Často najdete a jeho nádvoří jednoho nebo dva Skoty v tradičních kiltech, kterak svírají dudy a občas rozezní okolí jejich nezaměnitelným zvukem.

Co si dát u jezera Lochness dobrého?

Ať už se vydáte kamkoliv, určitě budete chtít ukojit hlad v některé z místních restaurací. Pokud nechcete zakousnout něco moderního, stylových krmiček se tu najde dostat. A všechny bez výjimky nabízejí také ten nejautentičtější skotský pokrm vůbec – haggis. A o co vlastně jde?

Haggis je vlastně jemně namleté jehněčí maso, resp. především játra srdce a plíce. To se spolu s ovčím lojem, zeleninou a kořením vaří přibližně hodinu v ovčím žaludku.

Je to delikatesa podávaná s bramborovou kaší a šťouchaným tuřínem nebo kedlubnou. Luxusní verze pak nabízejí i přelití omáčkou z whiskey, kterou je dobré popíjet i k jídlu. Pokud překonáte své předsudky ohledně vstupních surovin, zjistíte, že jde o velmi dobrý oběd, který zasytí skutečně nadlouho.

Zanechte odpověď