Kam na svatební cestu

Svatební cesta by měla být taková, aby na ní manželé nikdy nezapomněli. Jsou tím samozřejmě míněny dobré vzpomínky. Protože stačí málo a svatební cesta by se mohla stát nezapomenutelným zážitkem – ale hrůzným.

Pro usnadnění výběru nejžádanějších “líbánkových” destinací nabízejí služby speciálně zaměřené cestovní kanceláře a agentury. Jenže co když chceme jet na svatební cestu jinak a jinam než “všichni ostatní” novomanželé? Nebo kdy,  jak a kam jet na svatební cestu, když už máme děti? Nebo už nejsme v „největším rozpuku mládí a sil“?

Svatební cesta: Elegantní tradice

Svatební cesta. To zní tak elegantně. Skoro starosvětsky. A nebo naopak moderně? Vždyť po desítkách let určitého útlumu se společenská tradice svatebních cest vrátila. Je třeba řešit, kam by se dalo na svatební cestu odjet a jak čas svatební cesty strávit, aby byl vedle prstýnků a svatebních fotografií nesmazatelnou vzpomínkou.

Cestovní kanceláře nabízejí „romantiku“. Chce ji ale každý?

Kdo nemá moc fantazie či cestovatelských zkušeností, může vybírat z nabídky svatebních destinací ve specializovaných cestovních agenturách a kanceláří. Ty mají dobře zmapovaný “trh” a nabízejí místa, která jsou – optikou všeobecného hledáčku – označována jako vhodné místo pro “líbánky”.

Tato forma výběru je sice pohodlná, ale ne pro všechny novomanžele.

 • Tak nějak předpokládá, že se na svatební cestu chtějí vypravit dva velmi mladí lidé, kteří stále jsou ve stavu prvotní zamilovanosti.
 • Že oba dva dávají přednost dovolené více méně pasívní, nejlépe trávené pod palmami na břehu azurového moře.
 • Že mají dost peněz.
 • A hlavně – že jsou sami.

Do manželství ale v současné době vstupují lidé, kteří jsou jiného typu než “protagonisté Modré laguny.” Jsou to lidé:

 • kolem třiceti, kterým mladické “třeštění” od rána do večera na pláži už tak nějak “nesluší”;
 • díky svému věku už jsou obvykle dost zcestovalí;
 • dost často jsou v situace, že spolu už několik žijí ve společné domácnosti – a tím pádem i jezdí na společné dovolené.
 • A další jev, s nímž je při plánování svatební cesty nutno počítat: lidé, kteří vstupují do manželství, mají mnohdy společné děti.

Nemalá je ovšem i skupina novomanželů, kteří :

 • do manželství vstupují podruhé nebo více,
 • jsou zralého věku,
 • mají děti různého věku z předchozích vztahů.

Pak je výběr cíle svatební cesty limitován ještě i jinými okolnostmi.

Kam na svatební cestu? Podle toho…

Nejjednodušší je výběr pro mladé páry bez dětí, protože ty nic nelimituje. A  rovněž pro páry, které vstupují do manželství ve věku, když už jejich děti mají svůj vlastní život. Destinaci pro svatební cestu mohou zvolit s dostatečným předstihem („až jednou…“), protože se svatbami se v současnosti nijak „nechvátá.“ Mohou volit například:

 • Pobyt v některém z výstavných měst:
  Paříž („město milenců a zamilovaných“),
  Řím („město měst“),
  Florencie, Madrid, Barcelona, …
  Líbánky ve starobylých evropských městech je vhodné situovat na dobu mimo sezonu, kdy je v nich klidněji a není tam mnoho turistů. Svatební cestu tohoto typu lze ještě „okrášlit“ návštěvou koncertů (lze i bez jazykových znalostí) či poznáváním místní gastronomie.
 • Pro dvojici, která má ráda pohyb (a je to opravdu oboustranné) by mohl být pěknou svatební cestou například pobyt v některé z alpských destinací v Rakousku nebo ve Švýcarsku, kde lze nalézt žádané novomanželské soukromí v některém z idylických penzionů, a zároveň využít všech možností sportovního, rekreačního a relaxačního vyžití, která tato střediska nabízejí: lyže, turistika, wellness – podle ročního období. Jestliže má dvojice děti, je to krásný tip na společnou dovolenou – „první po té, co se rodiče vzali“. Záleží na věku dětí.
 • Mladá dvojice může mít celoživotní vzpomínku, kdy poprvé společně vykonali nějakou delší cestu:
  přechod pohoří (oblíbený Fagaraš v Rumunsku),
  svatojakubská pouť do Santiaga de Comostela,
  projedou na motorce třeba země Beneluxu…
  A všude už budou poprvé vystupovat a podepisovat se společným příjmením, pán a paní…
 • Párům, které už mají kus života za sebou a mají procestovanou „polovinu světa“ se ke svatební nabízejí obvykle neznámá, nepoznaná místa, která jsou skoro za humny.
  Nádherný, romantický a plný hudby je podzim podzim v polské Varšavě.
  Doslova kouzelné je jaro v Berlíně.
  Pozdní podzim v některém z maďarských lázeňských měst.

Zanechte odpověď