Kontrakce před porodem: Jak poznám kontrakce?

Skoro každá budoucí maminka, která očekává narození prvního děťátka se obává, že nepozná kontrakce před porodem. Také otázka „Jak poznám kontrakce?“ patří velmi často pokládaným dotazům.  I když každá už odrodivší žena s úsměvem odpoví: „To se nedá splést…“, kontrakce před porodem budoucí prvorodičky trochu děsí. Jak poznat kontrakce (děložní stahy) před porodem?

Kontrakce během těhotenství

Již v průběhu těhotenství žena mnohokrát zažila stav, kdy jí náhle ztvrdlo břicho a všechno v ní se na malou chvíli jakoby v křeči zastavilo. Pak stah povolil, břicho změklo a děťátko v jejím lůně se zase začalo hýbat. První ojedinělé stahy může těhotná žena pociťovat třeba již v pátém měsíci těhotenství (kolem 20. týdne těhotenství).

Poslíčci dobrých zpráv

V posledním měsíci těhotenství (v 37. nebo 38. týdnu těhotenství) se nadcházející porod začne hlásit tak zvanými „poslíčky“. To jsou vlastně „cvičné“ kontrakce před porodem. I když u nich tvrdne břicho a dostavují se třeba i bolesti v zádech (o nichž se zodpovědná budoucí maminka dočetla, že patří k porodu), o skutečné kontrakce před porodem se ještě nejedná, to tělo provádí jakési „zkoušky připravenosti“ dělohy. Od pravých kontrakcí se liší tím, že se neopakují a křeče stahů pominou například v příjemně teplé koupeli či sprše.

Jak poznám porodní kontrakce?

Porodní kontrakce žena většinou jakýmsi šestým smyslem pozná. A jen ve velmi málo případech přichází dítě na svět tak překotně, že si žena kontrakce ani nestačila uvědomit.

  • Porodní kontrakce se poznají podle toho, že se ve více méně pravidelných intervalech opakují, takže příjde-li druhý stah po prvním a ve stejném intervalu i třetí děložní stah, žena už obvykle ví, že se jedná o kontrakce před porodem.
  • Od toho okamžiku je dobré nespustit oči z hodin (hodinek).  Zpočátku mohou kontrakce přicházet třeba i po hodině (nad ránem, kdy žena ještě zpola spí), pak jsou kontrakce třeba po půl hodině (a to i několik hodin).
  • Intervaly mezi kontrakcemi se zkracují, ale naopak doba trvání stahu se prodlužuje. V prvorodičky může tato fáze trvat klidně i celý den.
  • Žena má čas v klidu se psychicky připravit na odjezd do porodnice, naposledy zkontrolovat srokrát překontrolovanou tašku do porodnice,  a může informovat domluvenou osobu, která ji tam odveze, že „už to dnes bude“ (a také může sehnat někoho jiného, v případě, že domluvený člověk právě nemůže).
  • Když začnou kontrakce přicházet po deseti minutách a trvají minutu, je čas odjet do nemocnice.

Bez bolesti to přirozenou cestou nejde

Může se stát, že pak už žena v nemocnici a se stahy třeba po dvou minutách pročeká na porod ještě mnoho hodin. Zejména když chce přirozený porod. Ale bude pod dohledem zkušených zdravotníků. Kontrakce sice ženě nepřinášejí nijak zvláštní potěšení, ale není to bolest, která by se nedala snadno vydržet. A budoucí maminka se při nich může v duchu upínat  tomu, kdo přichází a ne nějž se skoro celý rok těšila.

Zanechte odpověď