Růžovka: příznaky a její léčba

Růžovka neboli rosacea je zánětlivé onemocnění obličeje, které na rozdíl od akné postihuje muže i ženy po 25. roce věku. U této choroby se také nevyskytují mazové zátky a omezuje se jen na obličej – zejména nos, čelo, tváře a bradu. Vrozený sklon k onemocnění se projevuje labilitou cévohybných nervů, tvorbou kožního mazotoku a přecitlivělostí okrajových částí obličeje na chlad a horko.

Růžovka: popis a průběh choroby

Růžovkou je v dermatologii označeno chronické zápalové a progresivní postižení kůže obličeje, které většinou probíhá ve třech stadiích.

  1. Začíná začervenáním a rozvojem rozšířených drobných cévek.
  2. Pokračuje vznikem papul až pastul, což jsou drobné zanícené hrbolky.
  3. Třetí fází je přítomnost velkoplošných zánětlivých uzlů až přetrvávajících zduření a hypertrofií, tedy zbujení mazových žláz na nose.

Příčina růžovky není podle odborných zdrojů dostatečně známa, ale při jejím vzniku sehrávají důležitou roli různé faktory – cévní poruchy, genetické dispozice, emoce, stres, hormonální poruchy, poruchy zažívacího traktu či infekce. Ke zhoršení může dojít působením slunečního záření, teplého a chladného počasí, požíváním teplých jídel a nápojů, ale také alkoholu.

Tato kožní nemoc může probíhat i s očními komplikacemi, kdy postihuje spojivku a rohovku a pacient má přitom pocit cizího tělesa v oku nebo je choulostivý na světlo.

Léčba nemoci

Léčba vychází z vyšetření a odstranění všech možných vyvolávacích faktorů a má být komplexní. Přizpůsobuje se stadiu nemoci a určuje ji dermatolog. V celkové léčbě se využívají antibiotika, při lokální léčbě se používají roztoky, gely nebo emulzní krémy s obsahem erytromycinu nebo metronidazolu. Podpůrná léčba spočívá ve využití vitaminů skupiny B. Někdy se aplikuje i fyzikální terapie, například kryalizace tekutým dusíkem nebo laserová terapie.

V lehčích případech pomohou:

  • masáže obličeje,
  • vystříhání se horkých a ledových nápojů, alkoholu, černé kávy, koly, silného čaje
  • a rovněž psychické zátěže.

V životosprávě dbáme na pravidelný spánek a procházky na čerstvém vzduchu, ve výživě preferujeme nedráždivá a netučná jídla, z nápojů kvalitní minerální vody a regenerační čaje, například rakytníkový čaj.

Přírodní medicína doporučuje ke zlepšení stavu pleti vitamínové trio (provitamín A a vitamíny C a E). K osvěžení pokožky obličeje je vhodné aplikovat minerálku formou tak zvaného vodního závoje, pomocí rozprašovače.

Je růžovka znakem alkoholiků?

Je to vlastně onemocnění kožních cévek, a proto všechno, co vyvolává překrvení v obličeji, hlavně v ústech, jako je kořeněné jídlo, alkohol nebo jídla velmi horká a velmi studená, zaviní nejen silné zčervenání nemocných kožních ložisek, ale také zhoršují stav a průběh rosacey. Nelze však tvrdit, že nemoc je projevem alkoholismu, jak se často děje. Zhoršení zaviní i slunce, veliké horko nebo naopak velký chlad. Také tření nebo masírování pokožky v obličeji nebo některá kosmetika, včetně vlasových sprejů, mohou vyrážku zhoršovat.

Zanechte odpověď