Krev v moči – Příčiny

Přítomnost krve v moči bývá obvykle varovným znamením nějaké choroby. A to zejména tehdy, když se opakuje či přetrvává. Krev moči může být příznakem mnohého ochoření, přičemž se může jednat i o nemoci velmi vážné. Každopádně je přítomnost krve v moči signálem k urychlené návštěvě lékaře. Co může způsobovat krev moči?

Krev v moči: Možné příčiny

  • Rakovina ledviny. Někdy se toto onemocnění neprojevuje jinak, než právě pouze přítomností krve v moči.
  • Rakovina prostaty. Při včasném záchytu onemocnění je vysoká pravděpodobnost uzdravení pacienta po odstranění napadeného orgánu. Starší muži obvykle mívají problémy i s odchodem moči (nucení na močení bez adekvátního odchodu). U mladších se tonto příznak většinou neobjevuje.
  • Rakovina močového měchýře. Stopy krve v moči (a rovněž ve spermatu) mohou být příznakem nádorového bujení v močovém měchýři. Zákeřnost onemocnění spočívá zejména v tom, že se někdy pozornost urologa soustředí na léčbu prostatických potíží a mezitím může dojít k růstu nádoru v močovém měchýři. Jestliže dojde k zanedbání, je současná medicína schopna život pacienta zachránit, ale mnohdy na úkor kvality jeho dalšího života.
  • Vrozené poruchy srážlivosti krve. Moč v krvi se může objevovat u pacientů s vrozenou hemofilií nebo s von Willebrandovou chorobou.
  • Účinek léků. Některé medikamenty, které člověk užívá proti srážlivosti krve (léky na ředení krve) mohou při jejich užívání způsobit přítomnost krve v moči. Někdy se tento jev může objevit i při užívání aspirinu, který působí na srážlivost krve. Tyto léky narušují působení krevních destiček (trombocytů). Tyto příznaky odezní s vysazením léků. Umožňuje-li to stav pacienta, lékař může dávku léků snížit.
  • Močové kameny. Jestliže vzniklé močové kameny procházejí močovým ústrojím, mohou je mechanicky poranit. Následkem pak je krvácení, které se projeví jako krev v moči. Pacient většinou prožívá velmi krutou bolest, což je závislé na velikosti kamene. Tomu to stavu se obecně říká kolika.
  • Infekční onemocnění močových cest. Výskyt krve v moči obvykle provází i nepříjemné až bolestivé příznaky: pálení, řezání a bolest.  Při tomto onemocnění má pacient obvykle i vyšší nebo i vysoké horečky.
  • Poranění močových cest. Krev v moči se může objevit po nějakém lékařském úkonu (cévkování).  Tato příhoda odezní s vyhojením.
  • Menstruace. Jestliže se žena musí podrobit vyšetřením krve během menstruace, může být laboratorním vyšetřením zjištěna přítomnost krve v moči. S touto možností ovšem odborníci počítají.

Zanechte odpověď