Krvácení mimo cyklus

Pravidelný rytmus menstruačního krvácení řídí hormony vaječníku. Ten je pod vlivem hormonů podvěsku mozkového, který je zase závislý na hormonech vznikajících v mezimozku. Když na kterékoliv úrovni řízení dojde k nějaké poruše, žena zaznamená vynechání menstruace, nebo naopak krvácení mimo cyklus. S takovými nepravidelnostmi se v životě seznámila asi každá žena. Jestliže se krvácení mimo cyklus objevuje po dva měsíce, je třeba navštívit gynekologa.

Co způsobuje nepravidelnost

 1. Nepravidelnosti menstruaci, mezi něž patří například krvácení mimo menstruační cyklus, se nejčastěji objevují u velmi mladých dívek v prvních letech po začátku menstruace, kdy řídicí mechanismy mozku ještě nejsou úplně vyzrálé.
 2. Druhé období, ve kterém jsou nepravidelnosti krvácení běžné, je na opačném konci reprodukčního období života ženy, v klimakteriu. Zde spočívá příčina poruchy cyklu ve vaječníku, jehož funkce postupně vyhasíná a který stále méně reaguje na signály, vysílané k němu podvěskem mozkovým.
 3. Nepravidelné krvácení mimo cyklus u dospělé ženy, případně spojené s bolestmi, může být projevem některých komplikací nebo i počínající závažné choroby (například i rakoviny).

Možné příčiny krvácení mimo cyklus

Jestliže se krvácení mimo cyklus objevuje po dva měsíce, je třeba navštívit gynekologa.

 • Zvláštní pozornost by měly věnovat ženy každému krvácení z rodidel mimo menstruační cyklus, po pohlavním styku. Také tento příznak zasluhuje neprodlenou gynekologickou kontrolu a vyloučení nádoru pochvy nebo dělohy.
 • Krvácení mimo cyklus, a to zejména po pohlavním styku, by mohlo znamenat chorobné změny na děložním čípku.
 • Nevhodně zvolená antikoncepce může být příčinou krvácení mimo cyklus.
 • Začínající potrat se projevuje krvácením.
 • Bolesti a krvácení provázejí rovněž mimoděložní těhotenství.

Za co mohou hormony

Poruchy menstruačního cyklu nejsou úplně nevinná záležitost. Vždy je provází určitá hormonální nerovnováha.

Má-li žena ženských pohlavních hormonů málo, z dlouhodobého hlediska ji ohrožuje přinejmenším rychlejší rozvoj řídnutí kostí – osteoporóza.

Má-li jich naopak nadbytek, mohou způsobit jednak velmi silné krvácení, jednak zvyšují riziko pozdějšího vzniku některých nádorů.

Požadavek některých žen, aby dostaly tabletku, po které samy začnou opět pravidelně krvácet, je bohužel většinou nesplnitelný. Možná a vhodná je však hormonální substituce, to je doplnění a úprava hladin ženských hormonů. Konzultace s lékařem je v každém případě nezbytná.

Víte, že…

krvácení mimo cyklus způsobuje i užívání přírodního antidepresiva – byliny třezalky tečkované (Hypericum perforatum)?

2 komentáře

 1. Dobrý den,chci se zeptat,po půlroce jsem měla pohlavní styk s novým partnerem – po styku jsem začla krvácet a od té doby špiním pořád( slabé krvácení),chci se zeptat co to znamená,antikoncepci beru Jangee asi rok a za 5 dnů mám začít brát bílé pilulky.Děkuju za odpověď.


 2. Katka:

  Dobrý den,chci se zeptat,po půlroce jsem měla pohlavní styk s novým partnerem – po styku jsem začla krvácet a od té doby špiním pořád( slabé krvácení),chci se zeptat co to znamená,antikoncepci beru Jangee asi rok a za 5 dnů mám začít brát bílé pilulky.Děkuju za odpověď.

Zanechte odpověď