Létání a cestování v těhotenství

Cestování letadlem v těhotenství nijak neohrožuje vývoj plodu. Z této strany lékaři proti létání v těhotenství nic nenamítají. Nedoporučují ovšem létat v době, kdy již hrozí riziko předčasného porodu. Ostatně, letecké společnosti ženu ve vysokém stupni těhotenství podle svého přepravního řádu ani na palubu nepřijmou. Není to diskriminace, rozumná matka musí chápat důvod omezení.

Jen do sedmého měsíce

Podle gynekologů může žena bez jakéhokoliv omezení létat do 28. týdne těhotenství. Přesto z létání a cestování těhotných žen nejsou příliš nadšeni.

Z jejich poznatků vycházejí i letecké společnosti a přeprava žen do sedmého měsíce těhotenství není nijak omezována. Ženy ve vyšším stupni těhotenství by se raději měly předem informovat, zda je možné využít letecké dopravy. S největší pravděpodobností budou muset před nástupem do letadla předložit lékařské potvrzení o dobrém zdravotním stavu. Po 36. týdnu těhotenství už ženu aerolinky odmítnou přepravit. Postoji leteckých společností se není co divit – i když je letecký personál vyškolen pro poskytnutí první pomoci, porodem za letu s možnými komplikacemi by si však jistě nechtěl prověřovat připravenost. Omezení jsou v zájmu zdraví matky a dítěte.

Od 28. týdne těhotenství by k létání měla rozumě přistupovat i žena. Co je to za důvod, který by ji přiměl vydat se na dalekou cestu? Riskovat situaci, která by mohla jí a dítěti způsobit újmu na zdraví a ostatním lidem kolem sebe nepříjemné horké chvilky, to není styl moudré maminky.

Létání a cestování v těhotenství není bez rizika

Ani cestování nebo létání v prvních měsících těhotenství nemusí být bez komplikací: žena si musí být vědoma, že je její tělesný stav změněn – má choulostivější žaludek, bude možná hůř snášet stoupání, klesání nebo turbulence, což se projeví kinetózou, hlavou v papírovém sáčku a odvrácenými tvářemi spolucestujících.

Při delším letu se i lidí s nezměněným tělesným stavem zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, natož u těhotných. Vysoký tlak v kabině letadla také může zapřičinit krvácení nebo předčasný odtok plodové vody.

Na cestu se dobře připravte

Jestliže je pro ženu létání a cestování v těhotenství nevyhnutelné, měla by alespoň dodržovat určité zásady:

  • Pokud možno necestovat sama.
  • Na cestu se obléknout do pohodlných volných oděvů. Nezapomenout na teplý svetr na palubu, případně i pohodlné měkké boty na přezutí.
  • Požadovat místo do uličky (snadnější cesta na toaletu a více místa na protřepání nohou).
  • Mezi doklady na palubě mít i svou zdravotní dokumentaci.
  • Vzdát se palubního jídla a pití a připravit si vlastní svačinu.
  • Občas se projít po palubě (pochopitelně za klidného letu)
  • Některá letiště poskytují těhotným ženám zvláštní výhody. Je dobré předem se o nich informovat a případně je využít (přednostní odbavení a podobně).

Zanechte odpověď