Luteální fáze menstruačního cyklu

Ženský menstruační cyklus má čtyři fáze: menstruační, folikulární, ovulační a luteální. Každá z nich vytváří spefické prostředí v organismu a v každé z nich se liší možnost otěhotnět. Luteální fáze se řadí mezi dobu ovulační a menstruční krvácení, kterým cyklus končí (respektive začíná).

Luteální fáze: Co se děje v těle ženy

Jestliže v ženině těle proběhla ovulace, vytvoří se ze zbytku foliklu tak zvané žluté tělísko. Žluté tělísko produkuje a vyplavuje do ženina hormon progesteron. Vyplavování progesteronu trvá asi dva týdny. Ženino tělo se připravuje na případné uložení oplodněného vajíčka.

V době, kdy tělo vyplavuje progesteron, se zvyšuje bazální teplota uvnitř ženina těla. Vyšší bazální teplota je pro ženu znamením, že se ve svém menstruačním cyklu dostala do luteální fáze.

Jestliže bylo ženino vajíčko v tomto menstruačním cyklu oplodněno, nastává jeho cesta vejcovodem do dělohy, kde se uloží do děložní výstelky, tak zvaně „zahnízdí“. K zahnízdění oplodněného vajíčka dochází přibližně pět až sedm dní po ovulaci.

Vajíčko začne růst a produkovat hormon lidský choriový gonadotropin. Právě na přítomnost tohoto hormonu reagují citlivé vrstvy těhotenského testeru. Lidský choriový gonadotropin vlastně „upozorňuje“ celý organismus, že došlo k oplodnění a bude třeba započít s těhotenskými změnami. Hormon rovněž zajistí zachování žlutého tělíska a tím i další produkci progesteronu.

Jestliže vajíčko nebylo oplodněno, nedojde k jeho zahnízdění, není produkován lidský choriový gonadotropin a klesne i hladina estrogenů a progesteronu. Neoplodněné vajíčko a části sliznice odcházejí z těla v podobě menstruačního krvácení.

Potíže v luteální fázi

Zajímavým úkazem je výskyt návalů horka během luteální fáze (kdy hladiny estrogenů a progesteronu jsou vysoké), podobných příznakům u žen v menopauze (vyplývajícím z deficitu estrogenů).

Jestliže dívka nebo žena trpí akné, v luteální fázi těsně před menstruací se stav její pokožky vlivem hormonů zhoršuje.

Běhen luteální fáze se u žen objevují premenstruční symptomy. Úleva nastává s příchodem nebo až během menstruace.

Zanechte odpověď