Menstruace v těhotenství

Menstruace v těhotenství? Jedná se spíše o výjimku, ale menstruace jako taková se může u těhotných žen vzácně objevit. Nejde ovšem o pravidelnou periodu po celou dobu gravidity, jeden či dva menstruační cykly se vyskytují především v prvním trimestru. Menstruace v tomto případě nemusí znamenat závažný problém. Vždy je ale lepší, když se těhotná žena poradí se svým ošetřujícím lékařem či porodníkem.

Hormonální nerovnováha

Nezřídka se stává, že některé ženy menstruují první tři měsíce těhotenství a vůbec neví, že jsou těhotné. Proč se menstruace v těhotenství objevuje? Lékaři poukazují na to, že v ženském organismu, zvláště na počátku těhotenství, přetrvávají cyklické změny a že je krvácení způsobeno především hormonální nerovnováhou.

Špinění

Na počátku těhotenství se rovněž může objevit krvavý výtok, a to několik dnů před termínem očekávané menstruace. Toto krvácení může znamenat, že se vajíčko zahnizďuje v děloze.

U vícera žen se namísto menstruace objevuje tzv. špinění, což je naprosto normální a poměrně častý jev. Jedná se o velmi slabé krvácení hnědé či tmavě červené barvy. Zpravidla není doprovázeno bolestí v podbřišku a během několika dnů samo zmizí.

Spontánní potrat

Na druhou stranu, krvácení nebo špinění může těhotné ženy pořádně vylekat. A zvlášť to silnější, které je doprovázeno bolestí. V tomto případě už to může znamenat závažný problém, a těhotná žena by tak měla raději okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Krvácení totiž může být známkou hrozícího nebo již probíhajícího, tj. samovolného neboli spontánního potratu.

Ke spontánnímu potratu dochází zhruba u patnácti procent těhotných žen. V mnoha případech se tomu děje ještě před tím, než žena zjistí, že je těhotná. Může za to především abnormální vývoj plodu nebo placenty jako produktu početí. Ke spontánnímu potratu přispívají na straně těhotné ženy především infekce, imunitní faktory nebo porucha pohlavních orgánů.

Syndrom mizejícího dvojčete

Co je to syndrom mizejícího dvojčete? Jde o jev, kdy během dvojčetného těhotenství jeden ze zárodků zanikne a druhý se dále vyvíjí. Dochází k němu během prvního trimestru a postihuje zhruba dvacet procent všech těhotenství s dvojčaty. Jak syndrom mizejícího dvojčete probíhá? Těhotenství pokračuje, zaniklý zárodek bývá zpravidla částečně nebo úplně zpětně vstřebán matkou či druhým dvojčetem. Také syndrom mizejícího dvojčete je doprovázen špiněním či slabým krvácením.

Další příčiny krvácení

Jaké jsou další příčiny krvácení? V druhém trimestru bývá způsobeno změnami placenty, která se může uvolnit již v období před plánovaným těhotenstvím. Příčinou krvácení může být také zvýšená lomivost cév v děloze nebo poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například při pohlavním styku.

Zanechte odpověď