Nádor na mozku: příznaky a projevy

Bolesti hlavy nejsou pro nikoho něčím neznámým. Když se stanou nesnesitelnými a téměř nepolevují, je třeba neprodleně navštívit lékaře. Neurologové v takových případech doporučují důkladné vyšetření nemocného s pomocí počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Tím se dá zjistit, že bolest není příznakem například závažné cévní anomálie či mozkového nádoru. Příznaky nádoru na mozku jsou rozmanité podle rychlosti růstu a místa, které v mozku postihnou.

Vyšetření moderními metodami

Celková prohlídka a další vyšetření umožní odhalit některé diagnózy již ambulantně: Rentgenový snímek vedlejších dutin nosních prozradí jejich zánět, oční vyšetření zrakovou vadu, zjistí vysoký krevní tlak (upozorňující na možné postižení ledvin), elektroencefalografické vyšetření mozku může ukázat některý z procesů způsobujících přetlak v lební dutině.

V závažnějších případech je většinou nutná alespoň krátká hospitalizace s podrobným vyšetřením neurologickým a vyšetřením lebky některou z nejmodernějších metod – počítačovou tomografií či magnetickou rezonancí. Ty zobrazí jednotlivé vrstvy mozku do nejmenších podrobností jakoby v tenkých řezech, čímž se s jistotou odhalí, nebo vyloučí nejzávažnější postižení – mozkový nádor nebo cévní výduť.

Ani ty však nejsou dnes takovým postrachem jako v dřívějších dobách, neboť při malých rozměrech jsou odstranitelné Lexelovým gammanožem bez otevírání lební dutiny. Souvislost mezi moderním vybavením a včasným, tedy i vyšším počtem zjištěných případů nádorů na mozku, existuje. Každoročně lékaři odhalí některý z mozkových nádorů asi u dvaceti ze sta tisíc lidí.

Příznaky mozkového nádoru

Nejčastějším, i když ne jednoznačným příznakem nádoru na mozku bývá silná, dlouhotrvající bolest hlavy. Mohou ji ale signalizovat i náhlé epileptické záchvaty zrovna tak jako psychické změny. Člověk se začne zničehonic nezvykle chovat: je například vulgárnější nebo méně dbá na svou čistotu. Okolí se zdá, jako by na něj předčasně dolehlo stáří. Projevy se liší i podle toho, kterou část mozku nemoc zasáhla.

Přes veškerou moderní léčbu je někdy osud nemocných se zhoubnými nádory nedobrý. Operací lze odstranit jen některé, často neúplně. Na ozáření a chemoterapii odpovídají obvykle jen dočasně.

Existuje proti nádorům mozku prevence?

Jaké příznaky mohou upozornit pacienta na možné zdravotní problémy, případně lze v tomto směru spoléhat na techniku?

Pro včasné odhalování nádorů musejí být lidé být informovaní o tom, že existují určité příznaky nádorů – obecně jde o bolesti hlavy, zvracení, nehybnost končetiny či ztráta sluchu nebo čichu. Tyto stavy by měly člověka ihned alarmovat.

Dědičnost sice hraje také roli, ale ne tak jasně danou, abych si mohl říci, že děda měl nádor na mozku a já ho taky budu mít. Přímý důkaz o přenosu této nemoci z pokolení na pokolení zjištěn nebyl.

Zanechte odpověď