Návod – jak vyrobit hmyzí hotel

Chtěli byste na své zahradě nabídnout místo k životu pro velké množství užitečného hmyzu? Hledáte biologickou ochranu před housenkami, mšicemi a dalšími škůdci? Pak se vám určitě bude hodit náš návod jak vyrobit hmyzí hotel.

Na stavění domečku pro ptáky jsme si už v našich podmínkách docela dobře zvykli. Ale věděli jste, že takoví lumci nebo zemní vosičky dokáží na vaší zahradě zlikvidovat mnohem více hmyzu, než ta nejpilnější kosí rodinka? Ukážeme vám, jak si vyrobit hmyzí hotel, v němž si najde místo úplně každý.

Návod - jak vyrobit hmyzí hotel

Včelky samotářky se zabydlí i v paneláku

Na květech si jich jen málokdy všimnete, zato se čas od času můžete podivit nad malým tvorečkem, který si někam pryč odnáší housenku větší než on sám. Včelky samotářky používají tuto potravu pro krmení svých mladých v jejich komůrce. Netvoří rozvětvené společenství jako obyčejné včely, ale pěkně každou larvu, můru či housenici zavřou do pečlivě upravené komůrky spolu s jedním svým vajíčkem.

A až se z vajíčka vylíhne malá včelí larvička, bude se jednoduše živit svou živou hmyzí konzervou, dokud nevyroste a nezesílí. Takových uzavřených komůrek může včelí matka postavit i několik desítek a postačí ji k tomu šikovná dutinka.

Stačí tedy na podzim nasbírat vyschlé stonky rákosu, velkých travin nebo jiných vhodných stébel, svázat je do otýpky a pověsit na klidné stinném místě. A na jaře se budete moci těšit z prvních užitečných návštěvníků.

Návod – jak vyrobit hmyzí hotel

Chtěli byste na své zahradě nevšední dekoraci? Opatřete své hmyzí domečky stříškou!

Hodit se budou například:

  • staré košíky
  • otýpky starého sena
  • květináče naplněné slámou
  • zbytku kulatiny
  • navrtané dřevo
  • stonky slunečnic (případně divizny velkokvěté)
  • navrtané cihly
  • šišky
  • bambusové tyče

Nyní stačí všechno dohromady poskládat do úhledného modelu. Můžete například stlouct rámeček z několika prken s poličkami a jednotlivé komponenty na ně naskládat. Nebojte se vzniklý prostor doslova vypěchovat vhodnými úkryty. Například škvoři nebo slunéčka sedmitečné takto stísněné prostory doslova milují ,a na oplátku vás zbaví mšic a dalších škůdců.

Ochraňte svůj hmyz před ptáky!

Abyste se nemuseli bát okřídlených náletů, jež si z vašeho hmyzího hotelu udělají doslova prostřenou tabuli, opatřete svou stavbu síťkou. Postačí ta obyčejná s velkými oky, pro lepší dojem můžete použít kousek sítě maskovací, které přirozeně zapadne do vzhledu vaší zahrady.

Kdy se nastěhují?

Až svůj hmyzí hotel postavíte, nechte ho v klidu. Nenadzvedávejte květináče ani nevytahujte naskládané větvičky, abyste se přesvědčili, že jste všechno udělali správně. Počkejte si, až se v navrtaných dírkách nebo v bambusových tyčích začnou objevovat první zavíčkovaná místa od vos a včel samotářek. Tehdy budete vědět, že máte vyhráno.

Zanechte odpověď