Nemoc dna a její příznaky a léčba

Dna, podagra nebo také pakostnice či gicht je nemoc projevující se bolestivými otoky kloubů, nejčastěji palce u nohy. Akutní záchvaty dny vyvolává ukládání krystalů kyseliny močové, jejíž výskyt je v těle nemocného z nejrůznějších důvodů zvýšený, za určitých okolností se začne ukládat do kloubu a ten dráždí. Dna byla a je nemocí z nadbytku – za druhé světové války u nás prakticky vymizela.

Příznaky dny

Náhlá prudká bolest v patním kloubu, u palce nohy, nebo bolest prvního nártního kloubu, zápěstí, kolena i lokte, zarudnutí kloubu, mohou se vyvinout i ledvinové kameny, které způsobí horečku, bolesti v zádech, zvracení. To vše jsou příznaky dny. Dnu neboli podagru či pakostnici způsobuje vysoká hladina kyseliny močové, jejíž nadbytek krystalizuje v kloubech a vyvolává silné bolesti a zánět. Před lety se dna značně vyskytovala u lidí bohatých, kteří se neomezovali v konzumaci masa.

Léčba dny

Léčí se klasickými léky, ale i střídavý mi půsty spojenými s detoxikací těla.

Co je součástí léčby? Především absence těžkých masitých pokrmů zvláště vnitřností, klobásek, salámů, tlačenek či jiternicového prejtu. Vysadit se musí i alkohol. Dna je nemoc porušené výměny látkové a často bývá provázena cukrovkou. Nemocný by se měl nechat bezprodleně řádně vyšetřit a okamžitě začít uplatňovat střídmou životosprávu s dostatečným pohybem. Zároveň je doporučováno pořídit si pohodlnou obuv, která pomůže odstranit bolesti v chodidlech.

Navštivte specializovaný web o Dně www.MamDnu.cz, je tam vše o nemoci Dna.

Doplňky stravy

Velmi prospěšný doplněk je bromelin, dále omega 3 mastné kyseliny, vitamin C ze šípků, vitamin E, výtažek z třešní, jahod, borů vek a celerových semínek (nebo třešně čerstvé či v kompotu) – udrží údajně dnu v patřičných mezích.

Rady zkušeného „podagristy“

Uvařte si čaj z listů kopřivy, nebo ho použijte na obklady a bolesti se utiší. Pijte denně osm sklenic vody, aby se moč zředila, nepijte alkohol, vynechte tuky, cukr, uzeniny, vnitřnosti, luštěniny, špenát, chřest, květák a houby. A bude líp. Je toho samozřejmě daleko víc, ale pokuste se vynechat tyto po traviny a postupně je po detoxikační kúře zařazovat. Sledujte, po čem vás bolí hlava, pijte dva litry vody denně, užívejte dlouho době hořčík 500 mg, vápník 1000 mg a vitamin C1000 ze šípků s prodlouženým vstřebáváním (vezmete-li 2-3, působí analgeticky a přitom zpevňuje cévy), 400 mg riboflavinu denně, Omega3 mastné kyseliny a z bylin – řimbabu, heřmánek, kozlík, drmek a pampeliškový kořen. A nekuřte!

Zanechte odpověď