Odříhnutí novorozence: Úleva od tlaku

Odříhnutí je pro novorozence velmi důležité a potřebné. Z žaludku musí odejít přebytečný vzduch, který s pitím miminko polyká. Bez něj dochází k bolestem bříška a nadýmání. Správnou techniku kojení, což znamená i úkony před a po kojení, by se měly matky naučit v porodnici. Tam jsou také poučeny o tom, že po nakrmení dítěte je třeba umožnit mu, aby si odříhlo (odkrklo, odbliklo). Někdy si novorozenec odříhne i v průběhu pití, a pak v něm pokračuje. Kdyby si kojenec neodříhl „pod dozorem“ matky, mohlo by k tomu dojít, když leží sám v postýlce. Chvilka matčiny nepřítomnosti – a dítě by se mohlo začít dusit.

Proč dítěti pomáme odříhnout?

Zejména při hltavějším pití spolyká kojenec s mlékem i menší množství vzduchu. Dokud se nedostane ven, má dítě nejdříve „falešný“ pocit plnosti, později by ho mohlo bolet bříško.

Vzduch se tlačí vzhůru, proto se miminkům poháhá v odříhnutí tak, že se zvednou do svislé polohy – vzduch pak jde cestou nejmenšího odporu vzhůru.

Když maminka nechá dítě odříhnout, kromě bezpečnostních důvodů také zjistí, zda je už dítě syté nebo má ještě hlad. Dítě si odříhne, někdy i trochu odblikne – a buď pokračuje v pití nebo je můžeme položit.

Položit na bříško

Stává se, že některé děti neodříhávají včas, tedy těsně po kojení, anebo neodříhnou vůbec. V takovém případě není možné dítě celou dobu držet v náručí z obavy o jeho udušení. Je možno položit je do postýlky, ale vždy buď na bříško, nebo na bok . V těchto polohách nemůže vdechnout později uvolněný vzduch s mlékem, kterým by se případně mohl zadusit. Častěji se u dětí, které neodříhávají, maminky potýkají s s jejich velkou bolestí bříška a nadýmáním, jež kojence velmi trápí. Přebytečný vzduch zůstává v bříšku, brání vstřebávání mléka a způsobuje bolestivé křeče. V tomto případě odborníci doporučují maminkám, které kojí, aby ze své stravy vyloučily luštěniny a jiné potraviny ovlivňující nadýmání. Děťátku můžeme také ulevit masáží bříška, zdravotním čajem a přikládáním teplých obkladů.

Vzduch v žaludku

Více vzduchu se dostane kojenci do žaludku:

  • při překotném (hltavém) pití
  • při silném střiku mateřského mléka (pod tlakem nalitých prsních žláz).

Odříhnutí novorozence

Po kojení (nebo v jeho průběhu) maminka zvedne dítě do svislé polohy – ono jakoky „sedí“ na její šikovnější ruce, jeho bříško si položí na hruď tak, aby se jí děťátko dívalo přes rameno. Někdy odříhnutí napomůže jemné poklepání po zádečkách nebo jemné zhoupnutí. Musíme počítat s tím, že si při odříhnutí miminko i troch odblikne, proto si rameno chráníme plenou. (Mnozí tatínkové mají neblahou zkušenost, když se s kojencem veselí tak, že jej mírně nadhazují: za nepříjemný zážitek se jim miminko velmi často odmění dávkou natráveného mléka – což je asi nejlepší způsob, jak tatínky upozornit, že mu zábava není vhod.)

Refluxní choroba

V řídkých případech může časté odříhávání a odblinkávání kojenece způsobovat nedomykavost svalového svěrače, který uzavírá začátek žaludku. Této poruše se říká reflux.

Mimovolný návrat obsahu žaludku do jícnu je u kojenců do jisté míry normálním fyziologickým jevem, který postupem času mizí. Pokračují- li obtíže nadále, mohou děti trpět zejména mimojícnovými potížemi, nechutí k jídlu, nemocemi dýchacích cest, středního ucha, dutin, astmatickými potížemi, v jejich stolici se může objevit příměs krve, dokonce se nevylučuje ani zástava dýchání nebo syndrom náhlého úmrtí kojenců. Refluxní chorobu jícnu vyvolává hlavně porucha funkce svalu v dolním jícnu, který je přechodně či trvale povolen a umožňuje návrat obsahu žaludku do jícnu. Porucha může být vrozená i získaná.

Zanechte odpověď